Koniec „sprawy Skóry”. Zapadł prawomocny wyrok ws. zabójstwa studentki z Krakowa

Sąd Apelacyjny w Krakowie uniewinnił w czwartek Roberta J. od zarzutu brutalnego zabójstwa i oskórowania studentki Katarzyny Z. Fragmenty jej ciała ćwierć wieku temu wyłowiono z Wisły.

Publikacja: 31.10.2024 11:11

Oskarżony Robert J. na sali Sądu Apelacyjnego w Krakowie

Oskarżony Robert J. na sali Sądu Apelacyjnego w Krakowie

Foto: PAP/Łukasz Gągulski

W czwartek przed południem, w obecności licznie zgromadzonych przedstawicieli mediów, trwa odczytanie uzasadnienia wyroku tzw. „sprawie Skóry”.

Planujemy kontynuację tematu.

Robert J.: nie jestem „Skórą”, nie jestem bestią, nie jestem potworem 

Krakowski sąd apelacyjny wydał prawomocny wyrok w sprawie zwanej jedną z największych zagadek polskiej kryminalistyki. Nad jej rozwiązaniem pracowali m.in. eksperci z FBI. Udało się ją rozwiązać dopiero po wielu latach od momentu, w którym fragmenty skóry zamordowanej studentki znaleziono wkręcone w turbinę silnika statku, pływającego po Wiśle. 

Robert J. nigdy nie przyznał się do zabójstwa i oskórowania młodej kobiety. Na sali sądowej w trakcie procesu odwoławczego zabrał głos tylko raz, podczas wygłaszania mów końcowych. - Nie jestem „Skórą”, nie jestem bestią, nie jestem potworem – mówił przed sądem i podkreślił, że to organy ścigania od ćwierć wieku próbują uwikłać go w sprawę zabójstwa. Reprezentujący go mec. Łukasz Chojniak wnosił o uniewinnienie swojego klienta, zaś prok. Piotr Krupiński z Prokuratury Krajowej – o oddalenie apelacji.

Czytaj więcej

Sprawa morderstwa studentki z Krakowa: odtajniony świadek składa zeznania

Sąd apelacyjny zdecydował, że proces będzie jawny

Przypomnijmy, że Sąd Okręgowy w Krakowie nieprawomocnym wyrokiem skazał Roberta J. na dożywocie (we wrześniu 2022 r.). Proces w pierwszej instancji toczył się za zamkniętymi drzwiami, dlatego dziennikarze i publiczność mogli wysłuchać jedynie samej sentencji wyroku – bez jego uzasadnienia. Sąd apelacyjny zdecydował, że jawności nie wyłączy.

Roberta J. zatrzymano na krakowskim Kazimierzu pięć lat wcześniej, a następnie oskarżono o brutalne zabójstwo zaginionej, zdjęcie z niej skóry i zbezczeszczenie jej zwłok. Według poczynionych wówczas ustaleń kobieta przed śmiercią była więziona i torturowana. Jej szczątki znaleziono na początku stycznia 1999 r. 

Sygn. akt: II AKa 392/23

W czwartek przed południem, w obecności licznie zgromadzonych przedstawicieli mediów, trwa odczytanie uzasadnienia wyroku tzw. „sprawie Skóry”.

Planujemy kontynuację tematu.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
Sprawiedliwość po ponad 20 latach - zapadł wyrok ws. "Skóry"
Materiał Promocyjny
Firmy same narażają się na cyberataki
Sądy i trybunały
Spór o kontrasygnatę Tuska i kompetencje Dudy. Jest decyzja sądu
Praca, Emerytury i renty
Nowy dzień wolny jeszcze w tym roku? Jest deklaracja Andrzeja Dudy
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Edukacja i wychowanie
Uczelnie boją się odpływu studentów. Chodzi o nowy pomysł rządu