Sędzia Łukasz Piebiak ściga posłankę Joannę Scheuring-Wielgus

10 stycznia sejmowa Komisja Regulaminowa ma zająć się wnioskiem byłego wiceministra sprawiedliwości, Łukasza Piebiaka w sprawie uchylenia immunitetu posłance Lewicy, Joannie Scheuring-Wielgus.

Publikacja: 04.01.2023 08:24

Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus (Lewica)

Posłanka Joanna Scheuring-Wielgus (Lewica)

Foto: Fotorzepa, Jakub Czermiński

mat

Portal oko.press zwraca uwagę, że wniosek Łukasza Piebiaka o uchylenie posłance immunitetu leżał w szufladach sejmowej Komisji Regulaminowej ponad dwa lata.

Chodzi o wypowiedź Scheuring-Wielgus z 15 lipca 2020. Wówczas posłanka w imieniu klubu Lewicy uzasadniała poparcie dla wniosku o wotum nieufności wobec ministra Zbigniewa Ziobry. Zwróciła się wtedy do niego: „To pana wiceminister Piebiak był głową układu, którego celem było szukanie haków na sędziów i prokuratorów”.

Dwa miesiące później Piebiak skierował przeciwko niej prywatny akt oskarżenia. Twierdzi, że posłanka go „nieprawdziwie pomówiła” i oskarżył ją o zniesławienie z art. 212 kodeksu karnego. Grozi jej "grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku".

Oko.press przypomina, że to trzeci wniosek o odebranie immunitetu Scheuring-Wielgus. W dwóch sprawach została już pozbawiona ochrony. A w jednej z nich usłyszała nawet zarzuty: obrazy uczuć religijnych, akt oskarżenia wpłynął do toruńskiego sądu tuż przed Bożym Narodzeniem – 22 grudnia.

Czytaj więcej

Scheuring-Wielgus z zarzutem prokuratorskim za przeszkadzanie w mszy

- Tu chodzi o pokazówkę. O to, żeby pokazać politykom opozycji i innym osobom, które sprzeciwiają się tej władzy: zobacz, co się będzie działo. To nie są przyjemne sytuacje dla ludzi, którzy się z tym nie stykali - komentuje posłanka w rozmowie z portalem. 

Praca, Emerytury i renty
Nie wszyscy uprawnieni dostaną 13. emeryturę w tej samej wysokości. Od czego zależy kwota?
Prawo karne
Rośnie przestępczość obcokrajowców. Potrzebna nowa strategia
Zawody prawnicze
Państwo nie chce już płacić milionów komornikom za przymusową emeryturę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego