W 2019 r. w kościele św. Dominika w Płocku pojawiła się instalacja przedstawiająca Grób Pański, na którego ściany składały się pudełka symbolizujące poszczególne grzechy - tak o niej informowano. Wśród grzechów takich jak egoizm, nienawiść czy zdrada pojawiły się hasła gender i LGBT. Aktywiści postanowili na to zareagować i w odpowiedzi m.in. w nocy z 26 na 27 kwietnia 2019 r. rozwiesili w okolicy kościoła plakaty i naklejki z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej z tęczową aureolą.
Trzy aktywistki zostały oskarżone o obrazę uczuć religijnych przez „rozklejenie wydruków przedstawiających przerobiony obraz Matki Bożej Częstochowskiej z widoczną aureolą w kolorach tęczy, będącej symbolem społeczności LGBT”. Kobiety podkreślały, że ich działania stanowiły odpowiedź na powstałą w płockim kościele instalację, która wskazywała, że LGBT i „gender” stanowią grzech dla chrześcijan.
W marcu 2021 r. Sąd Rejonowy w Płocku uniewinnił oskarżone. Uznał, że ich działania nie wypełniły znamion czynu zabronionego i podkreślił, że symbol tęczy nie może sam w sobie zostać uznany za obrażający, a protest oskarżonych służyć miał wsparciu osób nieheteronormatywnych w walce o równouprawnienie.
Czytaj więcej
Sąd Rejonowy w Płocku uniewinnił trzy aktywistki oskarżone o obrazę uczuć religijnych.
Odwołanie od decyzji sądu pierwszej instancji złożyła Prokuratura Rejonowa w Płocku, pełnomocnicy oskarżycieli posiłkowych oraz działaczki pro life.