Tego dnia wchodzi w życie nowelizacja ustawy o autostradach płatnych. Wprowadza zwolnienie z opłat za przejazd państwowymi odcinkami autostrad kierowców samochodów osobowych oraz motocykli: na A2 Stryków - Konin i na A4 Wrocław - Sośnica. Na tych odcinkach nadal będą płacić kierowcy samochodów ciężarowych i autobusów. A wszyscy kierowcy zapłacą za przejazd pozostałymi odcinkami polskich autostrad, którymi zarządzają prywatne firmy.
Czytaj więcej
1 lipca wchodzi w życie wiele zmian w prawie, w tym duże zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego, prawie podatkowym oraz duże zmiany w prawie dla kierowców.
TIR TIR-a nie wyprzedzi
Skoro jesteśmy przy drogach szybkiego ruchu, to warto przypomnieć, że od 1 lipca będzie na nich obowiązywał zakaz wyprzedzania dla wielkich ciężarówek tj. pojazdów kategorii N2 lub N3, jeśli droga ma wyłącznie dwa pasy ruchu w obu kierunkach. Wyprzedzanie na takich drogach ekspresowych i autostradach będzie możliwe tylko wówczas, gdy pojazd wolniejszy "porusza się z prędkością znacznie mniejszą od dopuszczalnej" dla pojazdów ciężarowych kategorii N2 lub N3. Co to znaczy? Ministerstwo infrastruktury twierdzi, że każdy kierowca będzie musiał sam to ocenić, ale z analiz resortu wynika, że 10 km/h różnicy będzie pozwalało na dokonanie manewru wyprzedzania bez naruszenia zakazu.
Czytaj więcej
Koniec „wyścigów słoni” na drogach szybkiego ruchu. Senat bez poprawek przyjął nowelę ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym, która zabrania kierowcom tirów i ciężarówek wyprzedzania pojazdów o podobnych gabarytach na autostradzie i drodze ekspresowej o wyłącznie dwóch pasach ruchu dla danego kierunku.
Punkty karne: powrót do przeszłości
Najbardziej oczekiwane wydają się zmiany dopisane przez rząd na etapie prac sejmowych nad nowelizacją ustawy o autostradach płatnych. Chodzi o przywrócenie starych zasad kasowania punktów karnych. Od 1 lipca informacje o liczbie punktów karnych, zgromadzone w centralnej ewidencji, będą znikać z konta kierowcy już po roku, a nie - jak po zmianie przepisów w 2022 r. - po upływie dwóch lat. Ale dotyczy to tylko punktów otrzymanych od 1 lipca. Stare przedawnią się po 24 miesiącach.