Aktualizacja: 21.11.2024 13:23 Publikacja: 12.08.2024 04:30
Monika Horna-Cieślak, rzeczniczka praw dziecka
Foto: archiwum prywatne
Tzw. ustawa Kamilka wprowadza m.in. obowiązek stworzenia tzw. standardów ochrony małoletnich. Półroczny termin na to upłynie 15 sierpnia. Co muszą zawierać takie standardy i jakie instytucje muszą je przygotować?
Warto wskazać, że ustawa Kamilka zmienia sposób myślenia. Kładzie nacisk na profilaktykę przeciwdziałania przemocy wobec dzieci. Chcemy być dojrzałym, świadomym społeczeństwem. Nie chcemy reagować po tragedii, tylko nie dopuszczać do nich. Standardy to więc procedura, która ma jasno wskazywać, co robić, kiedy mamy podejrzenie, że dziecku dzieje się coś złego. Wskazuje także jasno, co jest niedopuszczalne w kontakcie z dziećmi. Standardy muszą zawierać m.in.: wskazanie, jakie zachowania są niedozwolone na linii dziecko–dorosły, a także dziecko–dziecko, zasady i procedurę podejmowania interwencji, gdy mamy podejrzenie przemocy, a także procedurę przekazywania informacji dalej, np. policji. Muszą także wskazywać osoby odpowiedzialne za np.: informowanie wspomnianej policji, przygotowanie personelu placówki lub organizatora do stosowania standardów, przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu i udzielenie mu wsparcia. Jak również: zasady przeglądu i aktualizacji standardów, sposób dokumentowania i zasady przechowywania ujawnionych lub zgłoszonych incydentów, zdarzeń zagrażających dobru małoletniego, a także zasady korzystania z internetu oraz ochrony dzieci przed zagrożeniami w sieci.
Naliczenia podatku od spadków i darowizn, gdy w wyniku odwołania darowizny doszło do skutecznego anulowania podstawy przysporzenia i jego zwrotu, nie da się pogodzić z konstytucją – uznał NSA.
Amnesty International Polska oraz sześć innych organizacji zwróciło się do premiera Donalda Tuska o zainicjowanie przez rząd procesu legislacyjnego prowadzącego do nowelizacji ustawy prawo o zgromadzeniach.
Za nami dopiero pierwsze tygodnie nowego roku szkolnego 2024/2025. Wielu uczniów i rodziców myśli już jednak o odpoczynku od nauki. Warto w związku z tym sprawdzić, jakie są terminy ferii zimowych 2025 dla poszczególnych województw.
Zastanawiasz się, ile musisz zarabiać brutto, by na Twoje konto wpływało 5000 zł netto? Kwota ta znacząco różni się w zależności od formy zatrudnienia.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
W polskich aresztach i zakładach karnych przebywa o ponad 5 tys. więźniów mniej niż przed rokiem. Częściej wychodzą na wolność przed zakończeniem odbywania kary. - To dobra wiadomość - chwali ekspert.
Twórca marki Red is Bad Paweł S., który jest podejrzany w sprawie nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, pozostanie w areszcie – zdecydował Sąd Okręgowy w Katowicach.
Kobieta pisała w SMS-ach, że ojciec jej córki wykorzystał dziewczynkę. Choć o to przestępstwo mężczyznę oskarżyła też prokuratura, sąd uznał, iż rozpowszechnianie takich informacji to zniesławienie.
Zespół śledczy badający nieprawidłowości w funkcjonowaniu podkomisji smoleńskiej wszczął pięć śledztw i przejął dwa - poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej prok. Przemysław Nowak. Dotyczą one m.in. przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez byłego szefa podkomisji i byłego ministra obrony narodowej, posła PiS Antoniego Macierewicza.
Przedstawiamy najciekawsze orzeczenia z zakresu prawa gospodarczego, administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń, a także cywilnego oraz karnego wybrane z października 2024 r.
W polskich aresztach i zakładach karnych przebywa o ponad 5 tys. więźniów mniej niż przed rokiem. Częściej wychodzą na wolność przed zakończeniem odbywania kary. - To dobra wiadomość - chwali ekspert.
Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek przedstawił ministrze ds. równości Katarzynie Kotuli opinię do projektów ustaw, które wprowadzają do polskiego prawa związki partnerskie.
Stało się. Po 13 latach śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej prokuratura umarza sprawę. I to już po raz drugi.
Zwolnienie lekarskie nie uchroni nieuczciwego świadka od komisji śledczej.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas