Czołowi polscy artyści współcześni, wiodące dziedziny sztuki, synkretyzm gatunkowy i współpraca z dziećmi – tak niezwykły projekt wymyśliła działająca od 15 lat Fundacja Razem z Odwagą , by pozyskać środki na realizację turnusów i zajęć terapeutycznych dla najmłodszych pacjentów, zmagających się z przewlekłymi chorobami. W gościnnych progach warszawskiej Królikarni zaangażowani w projekt artyści, stworzyli unikatowe i jedyne w swoim rodzaju obiekty artystyczne, które w innych okolicznościach prawdopodobnie by nie powstały.

Królikarnia w słońcu

Królikarnia w słońcu

Owocem współpracy Pawła Kowalewskiego – współzałożyciela legendarnej formacji Gruppa, uznawanego za ikonę polskiej sztuki współczesnej z artystką wizualną Agnieszką Mastalerz oraz AI są obiekty inspirowane roślinami i kwiatami, otaczającymi Muzeum Rzeźby. Ekspresyjna, pełna literackich odniesień sztuka Kowalewskiego w duecie z wizualnie poetyckim językiem Mastalerz, przy silnych wpływach estetyki dziecięcej, wykreowały martwe natury, których sztuczna inteligencja do tej pory nie znała. Karolina Wiktor – artystka wizualna i autorka z córką Igą zbudowały rzeźby z Liter Braku, czyli specjalnego alfabetu, opracowanego przez artystkę po doświadczeniu afazji. Ich wspólne dzieło udowodniło, że typografia może być przestrzenna i abstrakcyjna, doskonale odnosząca się do postrzegania świata przez najmłodszych. Projektantka i wykładowczyni w Katedrze Mody na warszawskiej ASP – Magdalena Komar, otoczyła opieką twórczą i realizacyjną projekt trójwymiarowej tkaniny z filcu, inspirowanej skrzydłami motyli, żyjącymi w lokalnym parku, pt. „Mikroświat”.

Praca Magdaleny Komar

Praca Magdaleny Komar

Skrzydło motyla od wieków stanowi symbol doskonałości natury. Artystka połączyła technikę filcowania na mokro z mikrofotografią anatomii owadów, tym samym udowadniając antropologiczną teorię, że świat rozwija się tylko wtedy, gdy gatunki ze sobą współpracują. Malarz i twórca obrazów cyfrowych oraz prac wideo – Tymek Borowski zaprojektował koncepcję, według której grupa 12 dzieci stworzyła 6 wariantów ikonicznej pracy ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie „Żydówka z pomarańczami” Aleksandra Gierymskiego. Zaś Przemek Dzienis – artysta wizualny stworzył kolekcję fotografii z dziećmi stylizowanymi na lata 60 pt. „Lekcja Sztuki”.

Praca Przemka Dzienisa

Praca Przemka Dzienisa

Zgodnie z koncepcją artysty to swoista zabawa w chowanego w dostojnych i niezwykłych progach Królikarni. Wydarzeniu kuratoruje Ewa Ziembińska z Muzeum Rzeźby w Królikarni.

Unikatowe obiekty artystyczne zostały zaprezentowane na wernisażu, a potem wystawie. Już 11 kwietnia (piątek) o godz. 19.00 zostaną wystawione na licytację charytatywną w Domu Aukcyjnym Desa Unicum, mającym siedzibę przy ul. Pięknej 1A w Warszawie.

Praca Kuki Rittersschild

Praca Kuki Rittersschild

Na aukcji znajdą się ponadto prace, które podarowali od lat współpracujący z fundacją artyści: Natalia Bażowska, Magdalena Franczuk, Kaja Gadomska, Maja Janczar, Magdalena Jędrzejczyk, Justyna Kosińska, Bartosz Kokosiński, Kamil Kukla, Yulia Kryvitch, Maciej Majewski, Bartek Materka, Kaja Marzec, Malafor, Piotr Mlącki, Horacy Muszyński, Jacek Poremba, Klaudia Prabucka, Hanna Rechowicz / Jan Smaga, Kuka Rittersschild, Zofia Rydet, Mateusz Sadowski, Irmina Stać, Małgorzata Szymankiewicz, Mateusz Szczypiński, Małgorzata Wielek.

Przed aukcją zapraszamy do obejrzenia licytowanych dzieł, oczywiście w Desa Unicum.

„W ciągu 15 lat fundacja pomogła ponad 3300 dzieciom, oferując ponad 55 tysięcy godzin terapeutycznych. Zasięg i możliwości naszych działań determinują oczywiście środki, jakimi dysponujemy. Dlatego ciągle staramy się je pozyskiwać, organizując przedsięwzięcia, ściśle związane z metodami pracy fundacji. Język sztuki, możliwość wypowiedzenia się przez dzieło artystyczne to dla dzieci możliwość uwolnienia tkwiącego w nich potencjału, przełamywania barier, dania wyrazu własnej kreatywności. Pragnę podziękować tak znamienitemu gronu artystów za zaangażowanie i pracę z dziećmi. Liczę, że wszystkie dzieła znajdą niezwykle hojnych właścicieli. Gorąco zapraszam na aukcję!” – komentuje Magdalena Chrząstowska, Prezes Zarządu Fundacji Razem z Odwagą.

Materiał Partnera