Aktualizacja: 16.02.2025 15:27 Publikacja: 05.12.2023 07:24
Foto: Adobe Stock
Zgodnie z prezydenckim projektem o asystencji osobistej nowe wsparcie ma być finansowane z budżetu. Jego wymiar to od 40 do 160 godzin miesięcznie. Czy to wystarczy?
Nie, ale od czegoś trzeba zacząć. Jeśli ktoś wymaga intensywnego wsparcia, nie wystarczy mu nawet 160 godzin. Będzie to istotne uzupełnienie, ale nie pełne wsparcie w niezależnym życiu. Jako jeden z nielicznych nie krytykuję takiego limitu na start. Nie mamy ani wystarczającej liczby asystentów, ani rozwiniętego rynku usług asystenckich i musimy go dopiero rozwinąć.
W kwietniu ruszą wypłaty 13. emerytury. Jej wysokość brutto stanowi równowartość najniższej emerytury. Świadczenie podlega oskładkowaniu i opodatkowaniu. Ile wyniesie netto? Nie wszyscy seniorzy otrzymają na rękę tę samą kwotę.
Eksperci biją na alarm. Rośnie handel ludźmi i przemyt bronią dokonywane przez obcokrajowców. Polska to jednak przespała, a nasze służby tego nie wykrywają. Deportacje to za mało. Potrzebna jest nowa strategia i zmiany w strukturze policji – twierdzi prof. Tomasz Safjański, były szef krajowego biura Interpolu w Polsce.
Prawie 6 mln zł – na tyle opiewają dotychczasowe roszczenia komorników związane z przymusową emeryturą, na którą byli wysyłani po ukończeniu 65. roku życia. Choć suma ta może jeszcze wzrosnąć, to do konsultacji trafił projekt przywracający poprzedni wiek emerytalny, który ma postawić tamę roszczeniom.
W Trybunale Konstytucyjnym odbyło się w czwartek spotkanie z przedstawicielami organizacji skupiających prawników sympatyzujących lub kojarzonych z poprzednią władzą.
W razie niewykonania obowiązku informacyjnego bank (lub pożyczkodawca) może zostać pozbawiony prawa do odsetek. Może tak być nawet wtedy, gdy indywidualna waga naruszenia tego obowiązku i jego konsekwencje dla konsumenta będą się różnić w zależności od przypadku - to sedno czwartkowego wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE w pierwszej polskiej sprawie dotyczącej „darmowego” kredytu.
Samorządy, które utworzą społeczne agencje najmu lub nawiążą współpracę z istniejącymi, będą mogły ubiegać się o dofinansowanie z programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego.
Szkolenia dla urzędników i innych osób utrzymujących kontakt z osobami, którym trudno samodzielnie funkcjonować, to jedno z dopuszczalnych działań, na które można pozyskać dofinansowanie.
O 68 proc. większy jest tegoroczny budżet Urzędu do spraw Kombatantów. To oznacza, że więcej pieniędzy trafi do represjonowanych w czasie PRL.
Zasiłek pogrzebowy wzrośnie do 7 tys., ale dopiero od stycznia 2026 r. Kwota ta nie będzie automatycznie waloryzowana, jak zakładano na początku. Zamiast tego co roku ma być przeprowadzana jej weryfikacja. Jakie jeszcze nowości przewiduję najnowszy projekt zmian w przepisach dotyczących zasiłku pogrzebowego
Najwyższa Izba Kontroli alarmuje, że w domach pomocy społecznej stosuje się fizyczny przymus i antykoncepcję bez zgody sądu. Zdaniem ekspertów pracownicy często stają przed dylematem: literalnie trzymać się przepisów czy zadbać o bezpieczeństwo.
Przyszły rok przyniesie podniesienie progów dochodowych w pomocy społecznej. Nadchodzące zmiany to efekt wejścia w życie rozporządzenia przyjętego przez Radę Ministrów w lipcu 2024. Ile wyniosą nowe progi dochodowe w 2025 roku? O ile wzrosną zasiłki?
Rząd chce usprawnić procedury, zapewniając sądom dostęp do rejestru dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej.
Program „500+” był strzałem w dziesiątkę i jego likwidacja jest najgorszą z możliwych propozycji. Z drugiej strony warto mu się po prawie dziesięciu latach krytycznie przyjrzeć i wdrożyć korekty.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas