„Jako demokratycznie wybrani reprezentanci całego środowiska humanistów polskich zwracamy się z apelem do parlamentarzystów o odrzucenie ustawy, której zapisy godzą w kulturę narodową i język ojczysty" – zaapelowali do rządu przedstawiciele Porozumienia Komitetów Nauk Humanistycznych. To zgromadzenie ponad 16 tys. przewodniczących i reprezentantów Komitetów Polskiej Akademii Nauk.
Humaniści podkreślają, że mimo poprawek procedowana ustawa wciąż nie uwzględnia zgłaszanych przez środowiska naukowe krytycznych opinii i wciąż jest zagrożeniem dla autonomii wewnętrznej szkół wyższych, przyznaje nadmierną władzę rektorowi i ministrowi nauki i szkolnictwa wyższego, a także przyczyni się do upadku uczelni regionalnych. „Proponowane w ustawie rozwiązania wzorowane są na przyjętych w krajach skandynawskich, które doprowadziły do głębokiego kryzysu nauk humanistycznych w tym regionie" – podkreślają autorzy apelu.
– Ustawa ministra Gowina jednym ruchem pozbawia podmiotowości pracowników wyższych uczelni, odbierając im prawo do samorządności (a więc autonomii!), prawo do wyboru władz uczelni na różnych szczeblach hierarchii, z wyjątkiem rektora, na którego to prawo przechodzi – mówi prof. Krzysztof Kłosiński, przewodniczący Komitetu Nauk o Literaturze PAN. – Prawo do stworzenia poprzez statut uczelni jej nowego ustroju uzyskuje senat, który nie został wybrany do wypełnienia tego zadania.
Naukowiec podkreśla także, że projekt nie uwzględnia pozycji międzynarodowej polskich nauk humanistycznych.
– Ustawa uzależnia nas w znacznym stopniu od obcych list rankingowych, od obcych baz danych, od obcego języka publikacji, od obcych czasopism i wydawnictw – podkreśla prof. Kłosiński.