Anita Błaszczak: Uczelnie jak transatlantyki nie wygrają z motorówkami

Zbyt wolne nadążanie edukacji, w tym programów szkół wyższych, za szybkimi zmianami w gospodarce i społeczeństwie, to nie tylko polski problem. I jeden z powodów malejącej popularności studiów.

Aktualizacja: 03.12.2024 06:06 Publikacja: 03.12.2024 04:17

Anita Błaszczak: Uczelnie jak transatlantyki nie wygrają z motorówkami

Foto: Adobe Stock

W czasach, gdy już nawet specjalistom śledzącym rynkowe zmiany bywa trudno nadążyć za nowymi trendami w swojej dziedzinie, oczekiwania, że będą to robić uczelnie, można uznać za wygórowane. Wprowadzanie zmian w programach studiów to trochę jak manewrowanie płynącym transatlantykiem, któremu znacznie trudniej jest zmienić kurs niż małym jednostkom.

Dużo sprawniej i szybciej zrobią to jachty czy motorówki, którymi na rynku edukacyjnym są studia podyplomowe i kursy. Nie bez powodu mamy od kilku lat światowy boom na platformy szkoleniowe, a Unia Europejska już w minionej dekadzie postawiła na Zintegrowany System Kwalifikacji, którego podstawą są potwierdzone wiarygodnym certyfikatem umiejętności i kompetencje – często zdobywane poza salą wykładową.

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Krótszy tydzień pracy, czyli koniec kultury zapieprzu
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Opinie Ekonomiczne
Ekonomiści: Centralny czy Ukryty Rejestr Umów?
Opinie Ekonomiczne
Aneta Gawrońska: Od wojny w koalicji mieszkań nie przybędzie
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Wojna celna Trumpa zaboli Amerykanów. Czy zaboli także nas?
Opinie Ekonomiczne
Hubert A. Janiszewski: 800+? Politycy właśnie wypuścili dżina z butelki