Dyscyplinarka dla dr. Michała Sopińskiego? Jest komunikat Ministerstwa Sprawiedliwości

Rzecznik dyscyplinarny przy ministrze nauki wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie dyscyplinarnej dr. Michała Sopińskiego, rektora-komendanta Akademii Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie - poinformowało w czwartek Ministerstwo Sprawiedliwości.

Publikacja: 12.12.2024 16:59

Rektor Akademii Wymiaru Sprawiedliwośc Michał Sopiński

Rektor Akademii Wymiaru Sprawiedliwośc Michał Sopiński

Foto: PAP/Marcin Obara

mat

Wszczęcie postępowania polecił minister sprawiedliwości Adam Bodnar, który zarzuca dr. Michałowi Sopińskiemu „podejmowanie działań podważających zasadę apolityczności, do której przestrzegania zobowiązani są nauczyciele akademiccy pełniący funkcje w uczelniach służb państwowych”.

Co minister Adam Bodnar zarzuca dr. Michałowi Sopińskiemu

Pierwszy zarzut dotyczy publicznego angażowania się w politykę. Chodzi dokładnie o wpisy dr. Sopińskiego w mediach społecznościowych publikowane od 25 marca 2023 r. do 24 kwietnia 2024 r. w których — jak twierdzi minister — rektor-komendant „regularnie publikował treści o charakterze politycznym, otwieranie wspierał konkretną partię polityczną (»Solidarna Polska« lub »Suwerenna Polska«) oraz określony obóz polityczny, wykorzystywał swoją funkcję do działań autopromocyjnych o charakterze politycznym”.

Drugi zarzut dotyczy natomiast atakowania naukowców za ich badania. W tym przypadku chodzi o wpis dr. Sopińskiego z maja 2023 r. na platformie Twitter (obecnie X), który, jak czytamy w komunikacie MS, „nawoływał do przemocy fizycznej i upokorzenia wobec prof. Jana Grabowskiego oraz prof. Barbary Engelking, badaczy Holocaustu z Centrum Badań nad Zagładą Żydów Polskiej Akademii Nauk”.

„W treści wpisu pojawiły się sformułowania wzywające do »golenia głów«, co stanowi formę przemocy symbolicznej i fizycznej. Apelował o stosowanie innych form represji, takich jak pozbawienie obywatelstwa i tytułów naukowych. Treść wpisu była reakcją na ogłoszone przez badaczy wyniki ich badań naukowych oraz publiczne wypowiedzi dotyczące Holocaustu” - wyjaśnia MS. Zdaniem ministra sprawiedliwości, wpis przekroczył granice swobody wypowiedzi oraz naruszył normy tolerancji akademickiej.

Czytaj więcej

Bodnar chce dyscyplinarki dla rektora "kuźni kadr Suwerennej Polski"

Jak podkreślono w komunikacie, „zachowania Rektora-Komendanta związane z aktywnością w mediach społecznościowych były sprzeczne z etyką zawodową nauczycieli akademickich i standardami funkcjonowania uczelni oraz uchybiały godności zawodu nauczyciela akademickiego”. Jak dodano, „publikacje tego rodzaju treści przez osobę zajmującą stanowisko Rektora-Komendanta uczelni mundurowej miały szkodliwy wpływ na wizerunek uczelni, wspólnoty akademickiej oraz całej służby państwowej, którą Rektor-Komendant reprezentuje”.

Resort chce likwidacji Akademii Wymiaru Sprawiedliwości

Akademia Wymiaru Sprawiedliwości to uczelnia zawodowa służb państwowych utworzona w 2019 r. przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę (do września 2023 r. działająca jako Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości) z przekształcenia z Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu. Działa jako jednostka organizacyjna Służby Więziennej. Jej statutowym celem jest kształcenie i wychowywanie funkcjonariuszy Służby Więziennej, funkcjonariuszy innych służb oraz osób cywilnych. Jak pisaliśmy na łamach rp.pl, szkoli zaledwie 200 funkcjonariuszy rocznie i jest nazywana „kuźnią kadr Suwerennej Polski”.

Od marca 2023 r. funkcję rektora uczelni pełni dr Michał Sopiński, 30-letni prawnik związany z Suwerenną Polską. Wkrótce jednak może tę funkcję stracić, bo resort sprawiedliwości przygotował projekt ustawy, której celem jest powołanie nowej szkoły, która będzie kształcić funkcjonariuszy Służby Więziennej w stopniu oficerskim. AWS zostałby wówczas zlikwidowana.

Czytaj więcej

Resort Bodnara chce przejąć kontrolę nad uczelnią Ziobry. Gotowy projekt
Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?