Pogotowie psychiatryczne dla chorych

Sąd powinien decydować wraz z lekarzem o doprowadzeniu osoby chorej na badania psychiatryczne - uważa adwokat Zofia Kołakowska

Publikacja: 21.03.2011 03:30

Red

 

Nowela ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, obowiązująca od 1 lutego, nie wprowadziła rewolucyjnych rozwiązań  ułatwiających doprowadzenie na badanie psychiatryczne.

Zmieniony art. 30  ustawy stanowi, że to sąd zdecyduje teraz, czy daną osobę skierować przymusowo na badania psychiatryczne, podczas których lekarz ustali potrzebę hospitalizacji  psychiatrycznej. Sąd będzie musiał zdecydować o tej konieczności na podstawie wniosku rodziny chorego. Będzie miał utrudnione zadanie, gdy rodzina nie dołączy do wniosku  orzeczenia lekarskiego o potrzebie hospitalizacji lub  gdy od jego wydania upłynie 14 dni i nie ma możliwości jego ponownego zdobycia.

Do tej pory o doprowadzeniu chorego przymusowo na badania decydował lekarz psychiatra. Mógł wówczas prosić o pomoc policję.

Przesunięcie tej kompetencji do sądu  chroni wprawdzie konstytucyjne prawa i wolności obywatelskie,  nie usprawni  jednak doprowadzania chorego na badania.

Postępowania sądowe są bowiem przewlekłe, a w przypadku chorego psychicznie trzeba działać szybko. Jednocześnie pozwolenie sądowi, aby orzekał  o  doprowadzeniu na badania bez  opinii lekarzy psychiatrów, wyklucza tych fachowców z  decydowania o właściwym postępowaniu  z osobami chorymi.

W praktyce regulacja ta będzie więc przepisem  martwym

, bo procedury doprowadzania  na badania będą zbyt długie, a większość pacjentów  trafi  do szpitali na podstawie innych przepisów.

—oprac. kno

Autorka jest adwokatem. Prowadzi kancelarię w Warszawie

Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce