Aptekarze nie chcą pełnić nocnych dyżurów w aptekach

Aptekarze nie chcą pełnić dyżurów nocnych. Twierdzą, że nie stać na to ich przedsiębiorstwa

Publikacja: 11.10.2011 04:57

Aptekarze nie chcą pełnić nocnych dyżurów w aptekach

Foto: Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier

Izby aptekarskie składają skargę do rzecznika praw obywatelskich. Jako pierwsza pismo wysłała gdańska izba, a za nią zamierzają zrobić to kolejne.

Farmaceuci skarżą się na obowiązek pełnienia dyżurów nocnych w dni wolne, niedziele i święta. Narzucają im go samorządy na podstawie art. 94 ust. ustawy – Prawo farmaceutyczne. Przepis wskazuje, że rozkład godzin pracy aptek powinien być dostosowany do potrzeb ludności i umożliwiać jej zakup leków  w porze nocnej, w niedzielę, święta. Stanowi też, że grafik pracy aptek na danym terenie określa w uchwale rada powiatu, zasięgając opinii wójtów czy burmistrzów.

Zdaniem farmaceutów przepis, który umożliwia samorządom takie działania, jest ingerencją w swobodę ich działalności gospodarczej. Narusza też konstytucyjne swobody, a te mogą zostać ograniczone tylko w drodze ustawy. Gdyby bowiem aptekarz nie zgodził się na nocne dyżurowanie, rada powiatu może zwrócić się do wojewódzkiego inspektoratu farmaceutycznego o cofnięcie zezwolenia na prowadzenie apteki.

Zdaniem aptekarzy dyżury w nocy i dni świąteczne nie zawsze są konieczne. Powinny je pełnić placówki, które na to stać i mogą zatrudniać dodatkową kadrę. Ryczałt, który apteka może pobrać od pacjenta za sprzedaż leku w nocy, nie pokrywa wszystkich kosztów związanych z jej nocnym funkcjonowaniem.

Co więcej, zdaniem samorządu aptekarskiego leki pierwszej potrzeby pacjenci mogą kupić na stacji benzynowej, a w nagłej potrzebie dostać nawet w izbie przyjęć w szpitalu.

Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce