Mniej delegacji prokuratorskich, ale wciąż brak konkursów. Reformy Adama Bodnara na pół gwizdka?

Spadła liczba delegowanych prokuratorów. Jest ich o 14 proc. mniej niż za Zbigniewa Ziobry. Delegacje nadal przyznawane są jednak arbitralnie, bez konkursów, i pozwalają na wątpliwe awanse. – Najwyższy czas to zmienić – twierdzą prokuratorzy.

Włodzimierz Chróścik: Informatyzacja i więcej kobiet w strukturach samorządu radcowskiego

Liczymy, że uda nam się uregulować sprawy, które dotyczą nie tylko naszego samorządu, ale też funkcjonowania nieprofesjonalnych firm świadczących usługi prawne – mówi Włodzimierz Chróścik, prezes Krajowej Izby Radców Prawnych.

Sztuczna inteligencja może pomóc odzyskać dług? Czy zastąpi komorników

Sztuczna inteligencja raczej nie zastąpi komorników, ale narzędzia na niej oparte mogą w znaczny sposób usprawnić prace kancelarii i usprawnić proces odzyskiwania długów.

Małgorzata Gersdorf: O wyborach do Trybunału

Za sytuację, w jakiej znalazł się TK, odpowiadają nie tylko politycy, ale i osoby, które w 2015 r. brały udział w procedurze wyboru na sędziego, godząc się na jawne bezprawie we własnej sprawie.

Robert Damski: Kolejny już udany rok dla dłużników

Za rok mogę się już z Państwem nie spotkać w obecnej roli...

Wielka komornicza reforma poprzedniej ekipy do poprawki

Zniesienie maksymalnego, sześcioletniego okresu asesury komorniczej oraz przywrócenie wieku emerytalnego w wysokości 70 lat dla przedstawicieli tego zawodu – przewiduje projekt nowelizacji ustawy o komornikach sądowych autorstwa Ministerstwa Sprawiedliwości.

Poświadczenie spadku u notariusza bez biegania do sądu. Plany resortu sprawiedliwości

Notariusz będzie mógł złożyć wniosek o wpis do księgi wieczystej w imieniu klienta, który nabywa nieruchomość w drodze spadkobrania. Ministerstwo Sprawiedliwości chce położyć kres obecnej niemądrej praktyce.

Sprawa Romanowskiego. Szef adwokatury: obrońca nie może ujawnić miejsca pobytu klienta

Adwokat nie może przekraczać granic określonych przez prawo. Dlatego też nie ma prawa informować, czy wie, czy też nie wie, gdzie przebywa jego klient. To tajemnica obrończa – mówi „Rzeczpospolitej” prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Przemysław Rosati.

Nieodpłatne porady prawne mogą być bez VAT. Fiskus potwierdza

Prawnik dyżurujący w punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej nie musi wystawiać faktury powiatowi bądź gminie, jeśli wykonywane przez niego usługi nie są działalnością gospodarczą.

Joanna Parafianowicz: Młodszy asystent, czyli kto?

Niektóre pomysły na usprawnienie sądownictwa mogą prowadzić do kuriozalnych wręcz skutków.

Nagrali go w rozmowie z Marcinem Romanowskim. Prokurator może stracić posadę

Warszawski prokurator, bohater nagrania ujawnionego w tzw. aferze taśmowej Funduszu Sprawiedliwości, może zostać wydalony ze służby - jak wynika z ustaleń Onetu. Prokurator Jakub Romelczyk został nagrany w rozmowie z Marcinem Romanowskim.

Ewa Szadkowska: Władza? To nie dla kobiety

Środowisko radców prawnych konsekwentnie powierza stanowisko prezesa samorządu mężczyznom. Czy to oznacza, że kobiety się nie nadają?

Marcin Sala-Szczypiński: Fasadowa demokracja u radców

To prawda, władze samorządu radców prawnych lubią ciszę i unikają niewygodnych pytań, a karty są z góry rozdane.

Jacek Dubois: Święta z odrobiną świętości

Podejrzany, żeby uzyskać optymalną poradę prawną, musi być szczery, a nie będzie bez gwarancji tajemnicy adwokackiej.

Robert Damski: List do Świętego Mikołaja

Jako skromny powiatowy komornik sądowy proszę o kilka rzeczy.

Mediatorzy będą rejestrowani i certyfikowani. Czy to zwiększy ich rolę w sądach?

Mediacje i ugody sądowe wciąż odgrywają zbyt małą rolę w wymiarze sprawiedliwości. Może to zmienić ustawa porządkująca działalność mediatorów.

Radczyni jechała ponad 200 km/h. Samorząd radcowski musi poczekać na organy ścigania

Samorząd radcowski nie ma możliwości ukarania za przekroczenie prędkości, póki nie stwierdzą tego organy ścigania. Może jednak ukarać takiego radcę za naruszenie godności zawodu. Zwłaszcza jeśli chwalił się tym w mediach społecznościowych.

Problemy z notarialnym tytułem egzekucyjnym

Praktyka stosowania notarialnych tytułów egzekucyjnych rodzi jeszcze pewne wątpliwości. W dodatku eksperci różnią się w ocenach co do tej instytucji. Część widziałaby je jako absolutny wyjątek, a część chce jej dalszej ewolucji, by dostosować ją do oczekiwań biznesu.