Z pytaniem do SN zwrócił się Sąd Apelacyjny w Warszawie, który ma rozstrzygnąć sprawę zażalenia Zastępcy Komendanta Centralnego Biura Śledczego Policji ws. statusu szefów Prokuratury Krajowej. Spór w tej sprawie rozpoczął się po zmianie rządu w wyniku ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych. Nowy prokurator generalny Adam Bodnar uznał, że Dariusz Barski nie jest prokuratorem krajowym, gdyż przywrócono go bezprawnie ze stanu spoczynku. Barskiego, nominata Zbigniewa Ziobry, zastąpił na stanowisku PK nominat Adama Bodnara – p.o. PK Jacek Bilewicz, a ostatecznie PK został Dariusz Korneluk. Decyzje Bodnara spotkały się z protestem lojalnych wobec Barskiego prokuratorów PK, którzy zmiany szefa nie uznali.
Sąd Apelacyjny chciał wiedzieć, czy Korneluk jako prokurator krajowy jest osobą uprawnioną do wyrażenia pisemnej zgody na złożenie przez zastępcę komendanta CBŚP wniosku o zarządzenie kontroli operacyjnej. Jak zauważył sąd, przy powołaniu Korneluka zabrakło opinii prezydenta, która wprawdzie jest niewiążąca, ale przepisy nakazują jej uzyskanie. Sąd nie wskazał jednak, który przepis lub jego część, budzi wątpliwości. Prokuratura Krajowa wniosła o odmowę podjęcia uchwały.
Ostatecznie SN odmówił wydania uchwały w tej sprawie. – Sąd karny nie ma kognicji do rozstrzygania skuteczności aktów administracyjno-ustrojowych. Powinno się to robić nie w trybie orzeczenia sądu karnego tylko w trybie właściwych sądów administracyjnych, cywilnych czy sądu pracy – tłumaczy sędzia Jarosław Matras.
Wniosek o wyłączenie sędziego
Sprawą zajmował się skład sędziowski: Wiesław Kozielewicz, przewodniczący (obecny prezes Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN), Michał Laskowski, oraz Jarosław Matras. Cała trójka to tzw starzy sędziowie SN. Zanim doszło do rozpoznania sprawy pojawiły się wnioski o wyłączenie sędziego Michała Laskowskiego i Jarosława Matrasa od podejmowania uchwały w tej sprawie. Apel skierowała także sędzia Dagmara Pawełczyk – Woicka, przewodnicząca obecnej Krajowej Rady Sądownictwa. Napisała na „X”, że „na wniosek komisji etyki zawodowej sędziów i asesorów przypomina, że sędziowie SN: Michał Laskowski i Jarosław Matras wyznaczeni do udzielenia odpowiedzi na pytanie sądów, co do skutków powołania Jacka Bilewicza i Dariusza Korneluka, są członkami komisji kodyfikacyjnych podlegających premierowi a odpowiedź na te pytania pozostaje w zainteresowaniu tego ostatniego. Zgodnie z zasadami etyki powinni się oni obaj wyłączyć”. Sędzia Jarosław Matras stwierdził, że fakt, iż jest członkiem komisji kodyfikacyjnej ustrojowej nie oznacza, że istnieje jakakolwiek podległość ani służbowa ani ustrojowa zarówno od ministra sprawiedliwości jak i prezesa Rady Ministrów. - Jestem powołany jako ekspert do tej komisji – tłumaczy sędzia Matras, stąd też nie podjął decyzji o wyłączeniu. Ostatecznie apele o wyłączenie sędziów przepadły.
Czytaj więcej
Prokuratorem krajowym zgodnie z prawem jestem dzisiaj ja, a Dariusz Barski pozostaje w stanie spoczynku. Taka jest dziś rzeczywistość prawna i nie zmieni tego stanowisko tzw. neosędziów – mówi Dariusz Korneluk, prokurator krajowy.