Spośród ponad 16-tys. rzeszy sędziów i prokuratorów wielu korzysta ze wsparcia finansowego na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych. Od lat były to pożyczki udzielane na preferencyjnych warunkach. W tym roku pojawił się problem. Powód? Sytuacja gospodarcza w kraju.
Zgodnie z rozporządzeniem ministra sprawiedliwości z 24 lutego 2017 r. w sprawie pomocy finansowej na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych prokuratorów i prokuratorów w stanie spoczynku, pożyczka taka jest oprocentowana w stosunku rocznym w wysokości średniorocznego wskaźnika wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, określanego corocznie w ustawie budżetowej, z uwzględnieniem dokonanych spłat.
Czytaj więcej
Z powodu kryzysu minister sprawiedliwości zawiesił udzielanie preferencyjnych pożyczek mieszkaniowych dla sędziów i prokuratorów. Bezprawnie – twierdzą zainteresowani
Wskaźnik ten w 2022 r. wyniósł 3,3 proc. Jak wynika z założeń do projektu budżetu państwa na 2023 r., średnioroczny wskaźnik wzrostu inflacji jest projektowany na poziomie 7,8 proc., przy czym wysoce prawdopodobne jest jego skorygowanie, albowiem realny wskaźnik inflacji w lipcu 2022 r. przekroczył 15 proc. Oznacza to, że oprocentowanie pożyczek na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych prokuratorów w 2023 r. będzie nie mniejsze niż 7,8 proc.
W rezultacie warunki finansowe pożyczek już udzielonych prokuratorom oraz tych, które będą udzielone w przyszłym roku, będą znacznie gorsze od oferowanych na rynku.