Mniej czy więcej wolnego od pracy? W Sejmie o handlowych niedzielach i Wigilii

We wtorek w Sejmie będą ważyć się losy projektów regulujących kwestie dni wolnych od pracy.

Publikacja: 26.11.2024 04:34

Mniej czy więcej wolnego od pracy? W Sejmie o handlowych niedzielach i Wigilii

Foto: Adobe Stock

Posłowie zajmą się nimi podczas prac połączonych komisji: gospodarki i rozwoju oraz polityki społecznej i rodziny.

Czy Sejm wprowadzi wolną Wigilię?

Po pierwsze, chodzi o poselski projekt nowelizacji ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw. Został on złożony do laski marszałkowskiej przez posłów Lewicy ponad miesiąc temu (24 października). Ustanawia on Wigilię Bożego Narodzenia dniem wolnym od pracy. Projektodawcy chcą w ten sposób ułatwić pracownikom łączenie życia zawodowego z prywatnym. Nie jest zaskoczeniem, że pomysł Lewicy krytycznie oceniają organizacje pracodawców i przedsiębiorców, o czym pisaliśmy w „Rz”.

Do grona sceptyków dołączyła też Polska Izba Handlu (PIH). W opinii opublikowanej na stronie Sejmu przestrzega przed konsekwencjami, z którymi będą musieli zmierzyć się detaliści.

Zwraca uwagę, że Wigilia jest dniem, kiedy nabywane są produkty świeże i ultraświeże, szczególnie pieczywo. Ostatnie zakupy przed świętami robione są więc głównie w sklepach prowadzonych przez małych i średnich przedsiębiorców, którzy już teraz przygotowują się organizacyjnie, logistycznie i asortymentowo, by odpowiedzieć na potrzeby konsumentów w tym okresie. Otwarcie sklepu w Wigilię to dla nich szansa na wypracowanie zysku, o który walczą w szczególnie trudnej dla nich sytuacji rynkowej.

PIH dalej wskazuje, że taki ruch będzie wiązał się również ze zwiększonymi stratami w produktach świeżych. Zamknięcie sklepu na trzy dni świąteczne przyczyni się do marnowania żywności (a handlowcy są zobowiązani do przeciwdziałania temu).

Czytaj więcej

Wolne w Wigilię dzieli Polaków

Izba podkreśla też, że ze względu na już ustalone grafiki pojawią się problemy kadrowe. Pracownicy sklepu są bowiem przyzwyczajeni do pracy zmianowej: jedna zmiana pracuje w Wigilię (zgodnie z prawem w skróconych godzinach), a druga w sylwestra.

Handlowcy kwestionują również tryb procedowania nowych przepisów. W ocenie organizacji wszystkie projekty gospodarcze powinny obowiązkowo przewidywać co najmniej sześciomiesięczne vacatio legis. Do tego należałoby przeprowadzić odpowiednie konsultacje społeczne. Tymczasem, jak wskazuje PIH, przedsiębiorcy po raz kolejny są zaskakiwani pomysłami polityków tuż przed planowanym wdrożeniem.

Czy będzie więcej handlowych niedziel?

Drugi z procedowanych projektów to propozycja nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta przygotowany przez parlamentarzystów Polska 2050.

Przewiduje on poluzowanie obowiązujących przepisów o zakazie handlu w niedzielę. Projektodawcy tłumaczą, że dotychczasowy okres obowiązywania ustawy pokazał, że nie spełniła ona części celów, dla jakich ją przyjęto.

Dlatego proponowany projekt zakłada zwiększenie liczby niedziel handlowych. Działalność sklepów byłaby dopuszczalna, co do zasady, w pierwszą i trzecią niedzielę każdego miesiąca.

Projektodawcy proponują też rozszerzenie uprawnień pracowniczych z tytułu pracy w ten dzień. Zatrudnionemu ma przysługiwać za ten czas 200 proc. wynagrodzenia. Ponadto firma będzie musiała zapewnić mu inny dzień wolny od pracy w okresie sześciu dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli. Jeżeli natomiast nie będzie to możliwe, musiałaby zagwarantować pracownikowi dzień wolny do końca okresu rozliczeniowego. Byłaby też zobowiązana do zapewnienia co najmniej dwóch niedziel w miesiącu wolnych od pracy.

Czytaj więcej

Zakaz handlu w niedzielę. Gorąca dyskusja w Sejmie nad liberalizacją

Ta propozycja także budzi wątpliwości. Proponowane zmiany krytykuje nawet rzecznik małych i średnich przedsiębiorców. W swoim stanowisku zwraca uwagę, że ich wprowadzenie nie jest zasadne. Konsumenci przyzwyczaili się do obecnego systemu, a znaczna część społeczeństwa go ceni i w związku z tym nie wróci już do robienia zakupów w niedziele w wolumenie sprzed zmian. Korzystny wpływ na sytuację ekonomiczną przedsiębiorców jest zatem, w ocenie rzecznika, wątpliwy.

Zwraca też uwagę, że wprowadzenie w życie nowych rozwiązań prowadziłoby do ryzyka dalszego pogorszenia pozycji mikro-, małych i średnich przedsiębiorców w konkurencji z dużymi sieciami handlowymi.

Etap: Praca nad projektami w komisjach

Posłowie zajmą się nimi podczas prac połączonych komisji: gospodarki i rozwoju oraz polityki społecznej i rodziny.

Czy Sejm wprowadzi wolną Wigilię?

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Jak otrzymać ulgę na prąd? Kto może mniej zapłacić za energię? Ekspert odpowiada
Nieruchomości
Uchwała wspólnoty musi mieć poparcie większości. Ważne rozstrzygnięcie SN
Prawo dla Ciebie
Na te podwyżki trzeba się szykować w 2025 r. Dla kogo będą najbardziej odczuwalne?
Podatki
Tu wzrośnie podatek od nieruchomości. Na liście sporo dużych miast
Materiał Promocyjny
Kobieta pracująca żadnej pracy się nie boi!
Zdrowie
Nie wyrzucać do śmieci! Apel ws. niebezpiecznego preparatu chemicznego