Reklama
Rozwiń

Nie żyje Manmohan Singh, były premier Indii. "Był architektem sukcesu gospodarczego"

Manmohan Singh, były premier Indii i architekt reform gospodarczych, zmarł w wieku 92 lat.

Publikacja: 26.12.2024 20:25

Manmohan Singh

Manmohan Singh

Foto: Brendan Smialowski / AFP

W czwartek media donosiły, że Manmohan Singh nagle stracił przytomność i został przewieziony do szpitala. 

Singh był jednym z najdłużej urzędujących premierów Indii i uważany jest za twórcę kluczowych reform liberalizujących gospodarkę. Pełnił funkcję premiera w latach 2004-2014, a wcześniej był ministrem finansów.

Wśród osób, które oddają hołd Singhowi po upublicznieniu wiadomości o jego śmierci, znalazł się obecny premier Narendra Modi, który napisał w mediach społecznościowych, że „Indie opłakują stratę jednego ze swoich najwybitniejszych przywódców”.

Modi napisał, że podczas ich interakcji „mądrość i pokora” Singha były zawsze widoczne. Podczas pełnienia funkcji premiera „podejmował liczne wysiłki na rzecz poprawy życia ludzi”.

Pierwszy Sikh na najwyższym stanowisku Indii

Singh był pierwszym indyjskim przywódcą od czasów Jawaharlala Nehru, który został ponownie wybrany po odbyciu pełnej pierwszej kadencji, i pierwszym Sikhem, który piastował najwyższe stanowisko w kraju. Publicznie przeprosił w parlamencie za zamieszki w 1984 r., w których zginęło około 3000 Sikhów.

Jego druga kadencja została naznaczona serią oskarżeń o korupcję, które prześladowały jego administrację. Skandale, jak twierdzi wielu, były częściowo odpowiedzialne za druzgocącą porażkę jego partii Kongresu w wyborach powszechnych w 2014 r.

„Architekt reform, które uzdrowiły finanse Indii”

Singh urodził się 26 września 1932 r. w odludnej wiosce w prowincji Pendżab, w niepodzielonych Indiach. Brakowało w niej wody i prądu.

Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Pendżabskim uzyskał tytuł magistra na Uniwersytecie w Cambridge, a następnie stopień doktora filozofii w Oksfordzie.

Singh zyskał rozgłos polityczny jako minister finansów Indii w 1991 r., przejmując urząd w momencie, gdy kraj pogrążał się w kryzysie ekonomicznym. Jego nieoczekiwana nominacja była ukoronowaniem długiej i znakomitej kariery jako naukowca i urzędnika państwowego – pełnił funkcję doradcy ekonomicznego rządu, a także był szefem indyjskiego banku centralnego. Nie deklarował jednak żadnych ambicji politycznych. 

Sprawował ten urząd do 1996 roku i stał się w tym okresie – jak pisze Reuters – architektem reform, które uzdrowiły finanse kraju i otworzyły go na handel międzynarodowy. Doprowadził do deregulacji indyjskiej gospodarki i jej bezprecedensowego rozwoju. Nawiązał dobre relacje ze Stanami Zjednoczonymi.

Czternasty premier Indii

W maju 2004 r. został czternastym premierem niepodległych Indii; objął stanowisko po rezygnacji przywódczyni Partii Kongresowej, Sonii Gandhi, z misji sformowania rządu.  

Singh przyjął pragmatyczną politykę zagraniczną prowadzoną przez dwóch swoich poprzedników. Kontynuował proces pokojowy z Pakistanem. Próbował również zakończyć spór graniczny z Chinami, pośrednicząc w zawarciu umowy o ponownym otwarciu przełęczy Nathu La prowadzącej do Tybetu, która była zamknięta przez ponad 40 lat.

Znaczącym osiągnięciem byłego premiera jest również wyciągnięcie Indii z izolacji nuklearnej, poprzez podpisanie przełomowej umowy zapewniającej dostęp do amerykańskiej technologii nuklearnej. Jego liberalne reformy ekonomiczne sprawiły, że Indie stały się jedną z najważniejszych gospodarek na świecie.

W ostatnich latach jego rządów globalny kryzys finansowy spowolnił dynamikę gospodarczą, a w 2014 roku partia Singha, Indyjski Kongres Narodowy, przegrała wybory.

W czwartek media donosiły, że Manmohan Singh nagle stracił przytomność i został przewieziony do szpitala. 

Singh był jednym z najdłużej urzędujących premierów Indii i uważany jest za twórcę kluczowych reform liberalizujących gospodarkę. Pełnił funkcję premiera w latach 2004-2014, a wcześniej był ministrem finansów.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Viktor Orbán podsumował rok: Putin uczciwym partnerem, Netanjahu - dobrym przyjacielem
Polityka
Koniec seminarium duchownego w Pińsku. Brak powołań czy kolejny cios w Kościół katolicki?
Polityka
Imigracyjny problem USA. Donald Trump chce pobić wynik Baracka Obamy
Polityka
Czwarty tydzień protestów w Gruzji. Fala demonstracji nie ustaje
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Polityka
USA: 37 więźniów uniknie kary śmierci. Tak zdecydował Joe Biden
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku