Domniemanie etatów dla kurierów i kierowców. Rząd podał terminarz zmian

Rząd zamierza poczekać na wyniki dialogu autonomicznego partnerów społecznych (związków zawodowych i pracodawców) zanim ruszy z pracami nad wdrożeniem tzw. dyrektywy platformowej.

Publikacja: 22.11.2024 17:17

Domniemanie etatów dla kurierów i kierowców. Rząd podał terminarz zmian

Packeta

Foto: Packeta

Tak wynika z deklaracji Agnieszki Wołoszyn, zastępcy dyrektora departamentu prawa pracy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, która została złożona podczas piątkowego posiedzenia sejmowej podkomisji do spraw przedsiębiorczości.

- Projekt przepisów zostanie przez nas przedstawiony najwcześniej w drugiej połowie przyszłego roku – dodała.

Będzie odrębna ustawa dla zatrudnionych poprzez aplikacje typu Uber, Glovo?

Jak podkreśliła wicedyrektor Wołoszyn rozważane są różne scenariusze, w tym przygotowanie odrębnej ustawy regulującej kwestie zawarte w dyrektywie w sprawie poprawy warunków pracy za pośrednictwem platform.

- Zmiany będą też konieczne w aktach prawnych z obszaru prawa pracy czy działalności inspekcji pracy – zaznaczyła.

Czytaj więcej

Biznes boi się zmian przyjętych przez Unię Europejską? Chodzi o dowóz jedzenia do domu

Przypomnijmy, że dyrektywa platformowa w zamierzeniu ma uregulować status osób, które zarobkują za pośrednictwem takich podmiotów, jak np. Uber, Glovo czy Pyszne.pl. Przewiduje bowiem domniemanie etatu dla osób, które zarabiają poprzez takie aplikacje.

Przepisy te zostały już ostatecznie przyjęte przez Parlament Europejski i Radę UE i opublikowane 11 listopada w Dzienniku Urzędowym UE, w konsekwencji wejdą w życie 1 grudnia. Od tego czasu państwa członkowskie będą miały dwa lata na jej wdrożenie (tj. do 2 grudnia 2026 r.).

I właśnie sposób implementacji budzi duże obawy biznesu.

Podczas dyskusji, która odbyła się w trakcie posiedzenia podkomisji eksperci zgodzili się, że dostosowanie regulacji unijnej do porządku krajowego bez uszczerbku dla konkurencyjności będzie istotnym wyzwaniem.

- Liczymy na to, że wypracujemy złoty środek i przepisy będą akceptowalne dla obu stron, tj. zabezpieczą interesy pracowników, ale też zapewnią elastyczność w obrębie całej branży food delivery - mówiła Wioletta Żukowska-Czaplicka z Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Przedstawiciele wspomnianego sektora widzą z kolei w nowych przepisach szansę na stworzenie jednakowych warunków konkurowania samych platform. Obawiają się natomiast prymatu umów o pracę za wszelką cenę.

Pracodawcy: Kurierzy wolą zlecenia

Przedstawiciel Pyszne.pl zwracał uwagę, że aż 70 proc. zatrudnionych przez platformę kurierów wskazało w ankiecie, że preferowaną przez nich formą zatrudnienia jest umowa zlecenia, a 90 proc. chce móc wybierać godziny i dni pracy.

Wspomniał też o konsekwencjach stosowania umów o pracę dla całej branży. Chodzi o wzrost kosztów dostawy o ok. 12 zł, czyli ostatecznie może ona wynieść nawet ok. 20 zł. A to, jak tłumaczył, będzie z kolei oznaczało spadek zamówień i mniej pracy dla samych kurierów.

Wioletta Żukowska-Czaplicka wskazywała z kolei, że spore kontrowersje wzbudza kwestia wspomnianego domniemania. Przedstawicielka resortu rodziny zapytana czy domniemanie zostanie ograniczone wyłącznie do pracujących za pośrednictwem platform internetowych, czy też będzie odnosiło się do wszystkich zatrudnionych, bez względu na specyfikę wykonywanej pracy wskazywała, że jeszcze za wcześnie na tak szczegółowe deklaracje.

Tak wynika z deklaracji Agnieszki Wołoszyn, zastępcy dyrektora departamentu prawa pracy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, która została złożona podczas piątkowego posiedzenia sejmowej podkomisji do spraw przedsiębiorczości.

- Projekt przepisów zostanie przez nas przedstawiony najwcześniej w drugiej połowie przyszłego roku – dodała.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Po co psuć świeżą krew, czyli ostatni tegoroczni absolwenci KSSiP wciąż na lodzie
Nieruchomości
Uchwała wspólnoty musi mieć poparcie większości. Ważne rozstrzygnięcie SN
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Śmierć nastolatek w escape roomie. Jest wyrok