Aktualizacja: 17.01.2024 06:10 Publikacja: 17.01.2024 03:00
Andrzej Duda
Foto: AFP
Z taką opinią „zdecydowanie” zgadza się 24,9 proc. badanych, a „raczej” – 29,5 proc. 10,3 proc. jest „raczej” przeciwne decyzji prezydenta, a 19,2 proc. „zdecydowanie” uważa ją za błędną. 16,2 proc. nie ma zdania w tej sprawie.
Andrzej Duda długo nie chciał przyznać, że pierwsze ułaskawienie obu polityków PiS okazało się nieskuteczne jako decyzja wydana jeszcze przed prawomocnym wyrokiem. Kiedy ten po latach zapadł, Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zostali zatrzymani, by odbyć karę dwóch lat więzienia, co nastąpiło w Pałacu Prezydenckim, gdzie schronili się przed policją. Dopiero wtedy Andrzej Duda, występując w towarzystwie żon skazanych polityków, oświadczył, że rozpoczyna procedurę ułaskawieniową. Nie zastosował jednak prezydenckiego aktu łaski, który spowodowałby natychmiastowe ich uwolnienie, tylko długotrwałą procedurę sądową.
W najbliższy wtorek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski spotka się z prezydentem Finlandii Alexandrem Stubbem – wynika z informacji „Rzeczpospolitej”. To część szerszego planu kandydata KO na prezydenta, który dotyczy bezpieczeństwa i spraw międzynarodowych.
Nie milkną echa wystąpień na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC). W niedzielę do wystąpienia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego nawiązali w mediach społecznościowych premier RP Donald Tusk i minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.
„Czy Pani/Pana zdaniem rząd Donalda Tuska jest w stanie poprawić sytuację gospodarczą Polski?” - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.
Jak ocenił w mediach społecznościowych Jarosław Kaczyński, „Donald Tusk sygnalizuje, że woli być liderem antyamerykańskiej europejskiej rebelii”. Zdaniem prezesa PiS „tworzy to dla Polski groźną sytuację, gdyż sojusz z USA jest fundamentalnym elementem naszego bezpieczeństwa”.
W Polsce nie mamy wątpliwości, że zagrożenie dla Europy, liberalnej demokracji i przyzwoitości pochodzi od putinowskiej Rosji - powiedział podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa (MSC) minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. W piątek wiceprezydent USA J.D. Vance stwierdził, że największe zagrożenie wobec Europy nie pochodzi od Chin czy Rosji, lecz „z wewnątrz”.
Gen. dyw. Dariusz Łukowski zostanie powołany na szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Zastąpi na tym stanowisku Jacka Siewierę, który zrezygnował z pełnionej funkcji.
Belgijska policja przeprowadziła we wtorek przeszukania w kilku nieruchomościach powiązanych z byłym komisarzem UE Didierem Reyndersem. W środowy poranek dla polityków PiS to główny temat komentarzy w mediach społecznościowych.
Sejmowa komisja śledcza ds. tzw. afery wizowej przyjęła raport końcowy wraz z poprawkami uzupełniającymi. Do prokuratury zostanie skierowanych 11 zawiadomień, dotyczących m.in. Zbigniewa Raua, Mateusza Morawieckiego i Mariusza Kamińskiego.
TK po raz kolejny uznał, że ustawa przyjęta przez Sejm bez udziału Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika jest niezgodna z konstytucją.
Chociaż o potrzebie ochrony ludności przed atakiem z powietrza mówi się od dawna, niewiele się w tym kierunku robi. Można wręcz odnieść wrażenie, że takie działania są pozorowane.
Tomasz Lepper, syn zmarłego lidera Samoobrony Andrzeja Leppera, złożył w warszawskim sądzie pozew o zadośćuczynienie przeciw czterem osobom skazanym w aferze gruntowej. Domaga się w nim zapłaty 5 mln zł - podaje portal Onet.pl.
Jarosław Kaczyński z problemów ludzi PiS i otoczenia partii próbuje zrobić atak na demokrację i Kościół. Największa partia opozycyjna podgrzewa atmosferę w Polsce, stawia na polaryzację i broni się przez atak. To nie może skończyć się dobrze.
Fundacja walcząca z mową nienawiści oskarży byłych szefów MON i MSWiA o publiczne prezentowanie pornografii. Powodem jest wystąpienie z 2021 roku, podczas którego pokazali treści zoofilskie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas