W grudniu 2023 r. sąd prawomocnie orzekł, że ówcześni szefowie służb Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik oraz dwaj agenci CBA w 2007 r. przekroczyli uprawnienia w sprawie prowokacji wymierzonej w Andrzeja Leppera.
Sprawa wywołała polityczną burzę, ale wyrok sądu jednocześnie otworzył drogę dla spadkobierców lidera Samoobrony, by mogli ubiegać się o pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości. Andrzej Lepper, zanim zmarł w 2011 r., miał w postępowaniu status pokrzywdzonego. Ministerstwo Sprawiedliwości odmówiło jednak przyznania jego spadkobiercom pieniędzy.
Syn Andrzeja Leppera, Tomasz, postanowił wystąpić do sądu z pozwem o zadośćuczynienie. Jak podaje portal Onet.pl, żąda 5 mln zł na zasadach odpowiedzialności solidarnej od Mariusza Kamińskiego, Macieja Wąsika i dwóch innych osób skazanych w aferze gruntowej.
Czytaj więcej
Rodzina Andrzeja Leppera od początku roku domaga się przyznania pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości. Jak twierdzi, jej ostatnie pismo w tej sprawie od kilku miesięcy pozostaje bez odpowiedzi
Kim był Andrzej Lepper i na czym polegała tzw. afera gruntowa
Andrzej Lepper urodził się 13 czerwca 1954 r. w Stowięcinie. Był wicepremierem i ministrem rolnictwa w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, a także wieloletnim przewodniczącym Samoobrony RP.