Aktualizacja: 16.11.2024 04:29 Publikacja: 28.07.2022 21:00
Andrzej Poczobut głośno potępiał reżim Łukaszenki. Płaci za to swoją wolnością
Foto: archiwum własne Andrzeja Poczobuta
Zatrzymany 25 marca 2021 roku polski dziennikarz i jeden z liderów prześladowanego przez reżim Łukaszenki Związku Polaków na Białorusi (ZPB) Andrzej Poczobut nie wyszedł na wolność. 25 lipca areszt przedłużono mu o kolejne dwa miesiąca. Według białoruskiego prawa to ostatnie możliwe przedłużenie aresztu, gdyż aresztowana osoba nie może przebywać za kratami dłużej niż pół roku bez wyroku. A to oznacza, że już niebawem ruszy proces sądowy i już w najbliższym czasie może zapaść wyrok reżimowego sądu. W tej samej sprawie sądzona ma być też szefowa ZPB Andżelika Borys, która po roku spędzonym w więzieniu w marcu została wypuszczona z aresztu, ale wciąż jest zakładniczką reżimu.
Donald Trump domaga się milionów dolarów od mediów, które - według niego - są wobec niego uprzedzone.
Uczestnicy protestu przed parlamentem Abchazji, separatystycznej republiki nieuznawanej przez społeczność międzynarodową (jej terytorium to część uznawanego przez społeczność międzynarodową terytorium Gruzji), zniszczyli ogrodzenie oddzielające kompleks budynków rządowych i wtargnęli na teren przed parlamentem, a następnie przejęli kontrolę nad budynkiem.
Pomysł spotkania szefów dyplomacji Polski, Francji i Niemiec we wtorek w Warszawie miałby być wstępem do reorganizacji Unii w czasie polskiego przewodnictwa – dowiaduje się „Rzeczpospolita”.
Zachodnie media spekulują, że już w maju nad Dnieprem mogłoby dojść do wyborów prezydenckich. Nasi rozmówcy w Kijowie są sceptyczni. Wskazują też potencjalnych rywali ukraińskiego przywódcy.
Samochód elektryczny znakomicie współpracuje z instalacją fotowoltaiczną, a uzupełnianie energii w akumulatorze przy pomocy domowych ładowarek jest nie tylko wygodne i tanie, ale też ekologiczne i przewidywalne.
Donald Trump ogłosił kto stanie na czele Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej w jego administracji.
Pod naciskiem Niemiec ojciec Marii Kalesnikawej zobaczył córkę w białoruskim więzieniu. Co rząd w Warszawie i Pałac Prezydencki robią dla uwolnienia dziennikarza, jednego z liderów mniejszości polskiej? Najwyższy czas, byśmy przywitali Poczobuta na wolności.
Ilia Jaszyn został uwolniony w największej z czasów zimnej wojny wymianie więźniów pomiędzy Rosją a Stanami Zjednoczonymi. W Warszawie opowiedział „Rz” o swoich relacjach z uwolnionym przez Polskę szpiegiem i kolejnych możliwych wymianach.
Andrzej Poczobut nie został włączony do największej od zakończenia zimnej wojny wymiany więźniów między Rosją a Zachodem, ponieważ stroną negocjacji byli Amerykanie - przekazał na antenie RMF FM szef BBN Jacek Siewiera. W ramach wymiany na wniosek USA Polska uwolniła rosyjskiego szpiega Pawła Rubcowa vel Pablo Gonzaleza, żaden z Polaków więzionych w Rosji czy na Białorusi nie odzyskał wolności.
Andżelika Borys ujawnia szczegóły spotkania z Andrzejem Poczobutem w więzieniu. – Na moją prośbę zgodził się na opuszczenie kraju – mówi „Rzeczpospolitej” szefowa nieuznawanego przez reżim Związku Polaków na Białorusi.
Przedstawiciele reżimu w Mińsku twierdzą, że dyktator rzekomo chciał przekazać Andrzeja Poczobuta Polsce, ale „rząd w Warszawie” odmówił. - Łukaszenko nic takiego nie proponował – mówi „Rzeczpospolitej” szef MSWiA.
Więziony przez reżim Łukaszenki dziennikarz jeszcze w kwietniu zgodził się na opuszczenie Białorusi. – Wyglądał bardzo źle – ujawnia „Rzeczpospolitej” szczegóły spotkania z Poczobutem Andżelika Borys, szefowa nieuznawanego przez reżim Związku Polaków na Białorusi.
Panu prezydentowi niezwykle leży na sercu sprawa uwolnienia (Andrzeja) Poczobuta - mówiła w rozmowie z TVN24 szefowa Kancelarii Prezydenta, Małgorzata Paprocka.
Więzionego od ponad trzech lat na Białorusi polskiego dziennikarza Andrzeja Poczobuta wciągnięto w wojnę polsko-polską. To na pewno nie przyśpieszy jego uwolnienia, lecz jedynie ucieszy dyktatora Aleksandra Łukaszenkę.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas