19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL
„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Aktualizacja: 06.03.2020 12:57 Publikacja: 06.03.2020 12:11
Foto: Plus Minus
Chiny testują tzw. Social Credit System, czyli system permanentnej inwigilacji wszystkich obywateli i wymuszanie ich posłuszeństwa systemowi. Za przykładem władz w Pekinie chcą iść kolejne państwa – obrońcy praw człowieka alarmują o zwiększaniu cyfrowej kontroli w Indiach. Jak ma się to do systemów inwigilacji znanych z XX-wiecznych totalitaryzmów czy nawet analizy ryzyka dokonywanej przez wielkie banki i ubezpieczalnie dzięki gromadzeniu wielkiej bazy danych o klientach?
Marek Balicki, minister zdrowia w rządach Leszka Millera i Marka Belki, w rozmowie z Elizą Olczyk ocenia działania rządu PiS wobec zagrożenia epidemią koronawirusem, a Jędrzej Bielecki rozmawia o nowym kryzysie uchodźczym na granicy grecko-tureckim z Dominiquem Moisim, politologiem i pisarzem, założycielem Francuskiego Instytut Spraw Międzynarodowych.
Rozpoczęte właśnie polskie przewodnictwo w Unii Europejskiej nakłada się na kampanię przed wyborami prezydenckimi. Czy deklaracje Donalda Tuska w sprawach imigracji, kosztów polityki energetycznej czy Zielonego Ładu to zapowiedź rzeczywistej zmiany kursu, czy tylko wyborcze sztuczki?
Co by się najlepiej nadawało na polskie słowo dziesięciolecia – „polaryzacja”, „postprawda” czy może „wybory”? I dlaczego w tym roku plebiscyty zwyciężały „koalicja”, „sztuczna inteligencja”, „stołówka” i „sigma”?
Nienawiść jest dziś wszędzie. Politycy coraz częściej dzięki niej wygrywają, nie licząc się z ceną, jaką płacą za to społeczeństwa – mówi wybitny dokumentalista Gianfranco Rosi.
A myślę sobie czasem, że jeszcze mógłbym napisać kilka opowiadań, których kiedyś nie napisałem. W zeszycie mam szkic powieści – drugiej części „Domu pod Lutnią”. W ostatnich latach nie potrafiłem się zmobilizować, aby to napisać. Teraz żałuję, bo obecnie podjęcie takiego wyzwania przekracza moje możliwości.
Co łączy łotewską laborantkę w ośrodku badawczym pod Moskwą, partyzantki z Petersburga tańczące queer tango na przekór wielkiej Rosji oraz słoweńskie wcielenie Marii Janion romansującej z młodszą o kilkadziesiąt lat kobietą? Odpowiedź przynosi „Trojka” Izabeli Morskiej.
Biblioteka Narodowa wykupiła depozyt przekazany jej przez ostatniego ordynata Zamoyskiego. Stała się właścicielem bezcennego zbioru dzieł polskiego piśmiennictwa.
Chińskie Ministerstwo Obrony w piątek po raz pierwszy odniosło się do doniesień o wzmożonej aktywności wojskowej w rejonie Tajwanu w ostatnich dniach.
Unia Literacka nie chce, aby rząd obniżył VAT na książki. Proponuje własny pomysł na wsparcie polskich pisarzy młodego pokolenia. O szczegółach mówi Zygmunt Miłoszewski.
Rzecznik Polskich Linii Lotniczych LOT Krzysztof Moczulski potwierdził, że jego firma wycofuje się z oferowania bezpośrednich lotów z Warszawy do Pekinu.
Chińczycy zatrzymali i skierowali do portu w Chinach tajwański trawler pod zarzutem nielegalnego połowu kałamarnic na chińskich wodach. Tajwan twierdzi, że może być to element działań, które mają wywrzeć dodatkową presję na Tajpej.
W marcu po raz pierwszy od pięciu lat doszło do półoficjalnych rozmów między przedstawicielami Chin i USA - informuje Reuters powołując się na uczestników amerykańskiej delegacji, która brała udział w tych rozmowach.
Kluczowa dla przetrwania zachodniego świata jest odbudowa wiarygodności amerykańsko-europejskiego sojuszu w odstraszaniu przeciwników. Piłka leży po stronie Europy, która musi udowodnić wolę zadbania o własne bezpieczeństwo. A w kwestii tej wciąż najpoważniejszy problem dotyczy dwuznacznej postawy Niemiec.
Nowoczesny system pomocy osobom z zaburzeniami psychicznymi wymaga uregulowania na poziomie ustawy. Konieczna jest także nowa ustawa o zawodzie psychologa. Kolejnym potrzebnym aktem jest ustawa regulująca kwestie psychoterapii – mówi Marek Balicki.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas