Cyfrowy totalitaryzm, koronawirus i uchodźcy

W jaki sposób nowy, cyfrowy wielki brat próbuje ulepić nowych, wspaniałych obywateli? Kto i kiedy zrobi użytek z przeogromnej wiedzy, jaka cały czas jest skrupulatnie o nas gromadzona? A także co mówi o nas i o współczesnych mediach panika wywołana potenc

Aktualizacja: 06.03.2020 12:57 Publikacja: 06.03.2020 12:11

Cyfrowy totalitaryzm, koronawirus i uchodźcy

Foto: Plus Minus

Chiny testują tzw. Social Credit System, czyli system permanentnej inwigilacji wszystkich obywateli i wymuszanie ich posłuszeństwa systemowi. Za przykładem władz w Pekinie chcą iść kolejne państwa – obrońcy praw człowieka alarmują o zwiększaniu cyfrowej kontroli w Indiach. Jak ma się to do systemów inwigilacji znanych z XX-wiecznych totalitaryzmów czy nawet analizy ryzyka dokonywanej przez wielkie banki i ubezpieczalnie dzięki gromadzeniu wielkiej bazy danych o klientach? 

Marek Balicki, minister zdrowia w rządach Leszka Millera i Marka Belki, w rozmowie z Elizą Olczyk ocenia działania rządu PiS wobec zagrożenia epidemią koronawirusem, a Jędrzej Bielecki rozmawia o nowym kryzysie uchodźczym na granicy grecko-tureckim z Dominiquem Moisim, politologiem i pisarzem, założycielem Francuskiego Instytut Spraw Międzynarodowych.

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Plus Minus
Co można wyczytać z priorytetów prezydencji przygotowanych przez polski rząd? Niewiele
Plus Minus
Po co organizowane są plebiscyty na słowo roku? I jakie słowa wygrywały w innych krajach
Plus Minus
Gianfranco Rosi. Artysta, który wciąż ma nadzieję
Plus Minus
„Rozmowy o ludziach i pisaniu”. Dojmujące milczenie telefonu w domu
Plus Minus
„Trojka” Izabeli Morskiej. Tożsamość i groza w cieniu Rosji