Aktualizacja: 06.03.2020 12:57 Publikacja: 06.03.2020 12:11
Foto: Plus Minus
Chiny testują tzw. Social Credit System, czyli system permanentnej inwigilacji wszystkich obywateli i wymuszanie ich posłuszeństwa systemowi. Za przykładem władz w Pekinie chcą iść kolejne państwa – obrońcy praw człowieka alarmują o zwiększaniu cyfrowej kontroli w Indiach. Jak ma się to do systemów inwigilacji znanych z XX-wiecznych totalitaryzmów czy nawet analizy ryzyka dokonywanej przez wielkie banki i ubezpieczalnie dzięki gromadzeniu wielkiej bazy danych o klientach?
Marek Balicki, minister zdrowia w rządach Leszka Millera i Marka Belki, w rozmowie z Elizą Olczyk ocenia działania rządu PiS wobec zagrożenia epidemią koronawirusem, a Jędrzej Bielecki rozmawia o nowym kryzysie uchodźczym na granicy grecko-tureckim z Dominiquem Moisim, politologiem i pisarzem, założycielem Francuskiego Instytut Spraw Międzynarodowych.
W kolejnym odcinku podcastu „Posłuchaj Plus Minus” temat niezwykle ważny – wolność słowa, czyli podstawa demokracji. Potwierdzenie tego, że nasz głos, nasze wypowiedzi mają znaczenie i mogą zmienić rzeczywistość społeczną.
Książka „Przy stoliku w Czytelniku” wywołuje nostalgię za czasami, kiedy jeszcze było trochę bardziej wytwornie, chociaż pod uciskiem. Zanikła dziś sztuka konwersacji, no i artyści już nie tacy.
W dzisiejszym świecie poczucie istnienia wartości ma szczególne znaczenie. A to właśnie daje lektura książki „The New Yorker. Biografia pisma, które zmieniło Amerykę”.
Tak jak Bośnia ma swoją najbardziej literacką rzekę Drinę, opiewaną przez noblistę Ivona Andricia, tak i my w Polsce mamy nasz najbardziej literacki ze wszystkich cieków – Bug. Książki o nim powstają i zdaje się, że wciąż powstawać będą. Są świeże przykłady.
Piekło to świat bez przyjaźni, przyszłości i nadziei – mówi Adam Zagajewski w swoich ostatnich wierszach.
Biblioteka Narodowa wykupiła depozyt przekazany jej przez ostatniego ordynata Zamoyskiego. Stała się właścicielem bezcennego zbioru dzieł polskiego piśmiennictwa.
Chińskie Ministerstwo Obrony w piątek po raz pierwszy odniosło się do doniesień o wzmożonej aktywności wojskowej w rejonie Tajwanu w ostatnich dniach.
Unia Literacka nie chce, aby rząd obniżył VAT na książki. Proponuje własny pomysł na wsparcie polskich pisarzy młodego pokolenia. O szczegółach mówi Zygmunt Miłoszewski.
Rzecznik Polskich Linii Lotniczych LOT Krzysztof Moczulski potwierdził, że jego firma wycofuje się z oferowania bezpośrednich lotów z Warszawy do Pekinu.
Chińczycy zatrzymali i skierowali do portu w Chinach tajwański trawler pod zarzutem nielegalnego połowu kałamarnic na chińskich wodach. Tajwan twierdzi, że może być to element działań, które mają wywrzeć dodatkową presję na Tajpej.
W marcu po raz pierwszy od pięciu lat doszło do półoficjalnych rozmów między przedstawicielami Chin i USA - informuje Reuters powołując się na uczestników amerykańskiej delegacji, która brała udział w tych rozmowach.
Kluczowa dla przetrwania zachodniego świata jest odbudowa wiarygodności amerykańsko-europejskiego sojuszu w odstraszaniu przeciwników. Piłka leży po stronie Europy, która musi udowodnić wolę zadbania o własne bezpieczeństwo. A w kwestii tej wciąż najpoważniejszy problem dotyczy dwuznacznej postawy Niemiec.
Nowoczesny system pomocy osobom z zaburzeniami psychicznymi wymaga uregulowania na poziomie ustawy. Konieczna jest także nowa ustawa o zawodzie psychologa. Kolejnym potrzebnym aktem jest ustawa regulująca kwestie psychoterapii – mówi Marek Balicki.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas