Chiny przerywają milczenie w sprawie aktywności wojskowej w pobliżu Tajwanu

Chińskie Ministerstwo Obrony w piątek po raz pierwszy odniosło się do doniesień o wzmożonej aktywności wojskowej w rejonie Tajwanu w ostatnich dniach.

Publikacja: 13.12.2024 05:22

Chiński bombowiec H-6

Chiński bombowiec H-6

Foto: Joint Staff Office of the Defense Ministry of Japan/Handout via REUTERS

arb

W wydanym przez resort obrony Chin oświadczeniu czytamy, że to Pekin decyduje o tym, czy będzie organizował ćwiczenia wojskowe w rejonie wyspy, którą Chiny uważają za zbuntowaną prowincję. Chiny nigdy nie wyrzekły się siły, jako sposobu przywrócenia suwerenności nad Tajwanem.

Ministerstwo Obrony Chin: Nie będziemy działać łagodnie w walce przeciw niepodległości Tajwanu

Ministerstwo Obrony Tajwanu od poniedziałku informowało o wzmożonej aktywności chińskiego lotnictwa i marynarki wojennej w rejonie wyspy. W związku z obserwowanymi ruchami chińskiej armii Tajwan uruchomił specjalne centrum zarządzania kryzysowego.

Chiny nie wydały żadnego komunikatu w sprawie organizacji ćwiczeń wojskowych w rejonie Tajwanu.

Czytaj więcej

Tajwan informuje o wzmożonej aktywności wojskowej Chin wokół wyspy

W piątkowym oświadczeniu, które jest odpowiedzią na pytanie czy Chiny zorganizowały ćwiczenia wojskowe w rejonie wyspy w reakcji na wizytę prezydenta Tajwanu Lai Ching-te na Hawajach i na wyspie Guam, która jest amerykańskim terytorium nieinkorporowanym, resort obrony Chin cytuje Sun Zi, autora najstarszego na świecie podręcznika sztuki wojennej.

„Tak jak woda nie ma stałego kształtu, tak w działaniach wojennych nie ma stałych warunków” - czytamy w oświadczeniu. „To czy organizować, czy nie organizować ćwiczenia i kiedy je organizować zależy od nas samych i od sytuacji, z jaką się mierzymy” - przekonuje Ministerstwo Obrony Chin.

Tak jak woda nie ma stałego kształtu, tak w działaniach wojennych nie ma stałych warunków

Fragment oświadczenia resortu obrony Chin

„Niezależnie od tego czy ćwiczenia były zorganizowane, czy nie, Armia Ludowo-Wyzwoleńcza nie będzie nieobecna i nie będzie działać łagodnie w walce przeciwko niepodległości (Tajwanu) i na rzecz zjednoczenia (z Tajwanem)” - podkreśla resort obrony Chin.

Ministerstwo Obrony Chin ostrzegło też, że poleganie na „obcych siłach w dążeniu do niepodległości” zostanie surowo ukarane i „jest skazane na klęskę”.

Chiny organizowały już w 2024 roku duże ćwiczenia wojskowe w rejonie Tajwanu

Chiny zorganizowały w 2024 roku dwa razy duże ćwiczenia wojskowe wokół Tajwanu. Ostatnie takie ćwiczenia miały miejsce w październiku, w czasie, gdy Tajwan obchodził święto narodowe. Pekin informował wówczas, że ćwiczenia są ostrzeżeniem przed „aktami separatystycznymi”.

W czwartek resort obrony Tajwanu zakończył prace centrum kryzysowego, co było sygnałem, iż działania wojskowe Chin w rejonie wyspy zakończyły się.

W piątek rano Ministerstwo Obrony Tajwanu poinformowało, że w ciągu doby w rejonie wyspy pojawiło się 12 chińskich samolotów wojskowych. Dzień wcześniej było ich 34.

Z kolei tajwańska straż przybrzeżna poinformowała, że dziewięć chińskich jednostek nawodnych straży przybrzeżnej, które znajdowały się w pobliżu południowo-wschodniego i południowo-zachodniego wybrzeża Tajwanu, odpłynęło w kierunku północnym.

Polityka
Sondaż: Nigel Farage prawie dogonił rządzącą Partię Pracy
Polityka
Specjalny prokurator: Donald Trump mógł zostać skazany za próbę zmiany wyniku wyborów
Polityka
Korea Północna „wita” Donalda Trumpa salwą rakiet balistycznych
Polityka
Dokąd płynie Gruzja? Pomiędzy smokiem i niedźwiedziem
Polityka
Fico proponuje Zełenskiemu rozmowy ws. dostaw gazu. Prezydent Ukrainy: OK. Spotkajmy się w Kijowie