Kataryna: Szymon Hołownia chce ulżyć najbogatszym

Szymon Hołownia: „Ona nie leczy niczyjego zdrowia. Ona zabija polskie firmy, polskie małe firemki, przedsiębiorstwa, jednoosobowych przedsiębiorców. I temu też trzeba zaradzić”.

Publikacja: 23.08.2024 10:00

Szymon Hołownia

Szymon Hołownia

Foto: PAP/Leszek Szymański

Po niedawnej wypowiedzi kandydatki na następczynię Szymona Hołowni, minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz, która składki emerytalne nazwała „piramidą finansową”, to druga w tak krótkim czasie skrajnie nieodpowiedzialna wypowiedź wysokich urzędników państwowych, którzy podważają sens umowy społecznej wymuszającej na obywatelach międzypokoleniową i międzyklasową solidarność. Tak, wiem, wymuszona solidarność to oksymoron, ale to na niej oparte jest państwo. Podatki pracujących finansują usługi, z których korzystają nawet bezrobotni nieposzukujący pracy, składki emerytalne są tylko realizowaniem ze składek odprowadzanych przez dzisiejszych pracujących zobowiązań, jakie lata temu państwo zaciągnęło wobec obecnych emerytów, gdy to im zabierało część ich ciężko zarobionych pieniędzy, a składka zdrowotna nie jest finansowaniem własnego leczenia, ale dorzucaniem się do wspólnego worka, z którego będzie można na przykład sfinansować darmową antykoncepcję i biednym, i bogatym, czyli jedną z obietnic Trzeciej Drogi. Można się na to wszystko zżymać, ale jeśli ktoś podważa sens istnienia podatków i innych danin, na dodatek robi to tak głupio, to mogę to tłumaczyć tylko paniką po sprawdzeniu ostatnich notowań w prezydenckich sondażach i rozpaczliwą próbą zagrania na najtańszym populizmie.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Plus Minus
Podcast „Posłuchaj Plus Minus”. Kto decyduje o naszych wyborach?
Plus Minus
„Przy stoliku w Czytelniku”: Gdzie się podziały tamte stoliki
Plus Minus
„The New Yorker. Biografia pisma, które zmieniło Amerykę”: Historia pewnego czasopisma
Plus Minus
„Bug z tobą”: Więcej niż zachwyt mieszczucha wsią
Plus Minus
„Trzy czwarte”: Tylko radość jest czysta