Kataryna: Szymon Hołownia chce ulżyć najbogatszym

Szymon Hołownia: „Ona nie leczy niczyjego zdrowia. Ona zabija polskie firmy, polskie małe firemki, przedsiębiorstwa, jednoosobowych przedsiębiorców. I temu też trzeba zaradzić”.

Publikacja: 23.08.2024 10:00

Szymon Hołownia

Szymon Hołownia

Foto: PAP/Leszek Szymański

Po niedawnej wypowiedzi kandydatki na następczynię Szymona Hołowni, minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz, która składki emerytalne nazwała „piramidą finansową”, to druga w tak krótkim czasie skrajnie nieodpowiedzialna wypowiedź wysokich urzędników państwowych, którzy podważają sens umowy społecznej wymuszającej na obywatelach międzypokoleniową i międzyklasową solidarność. Tak, wiem, wymuszona solidarność to oksymoron, ale to na niej oparte jest państwo. Podatki pracujących finansują usługi, z których korzystają nawet bezrobotni nieposzukujący pracy, składki emerytalne są tylko realizowaniem ze składek odprowadzanych przez dzisiejszych pracujących zobowiązań, jakie lata temu państwo zaciągnęło wobec obecnych emerytów, gdy to im zabierało część ich ciężko zarobionych pieniędzy, a składka zdrowotna nie jest finansowaniem własnego leczenia, ale dorzucaniem się do wspólnego worka, z którego będzie można na przykład sfinansować darmową antykoncepcję i biednym, i bogatym, czyli jedną z obietnic Trzeciej Drogi. Można się na to wszystko zżymać, ale jeśli ktoś podważa sens istnienia podatków i innych danin, na dodatek robi to tak głupio, to mogę to tłumaczyć tylko paniką po sprawdzeniu ostatnich notowań w prezydenckich sondażach i rozpaczliwą próbą zagrania na najtańszym populizmie.

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Plus Minus
Co można wyczytać z priorytetów prezydencji przygotowanych przez polski rząd? Niewiele
Plus Minus
Po co organizowane są plebiscyty na słowo roku? I jakie słowa wygrywały w innych krajach
Plus Minus
Gianfranco Rosi. Artysta, który wciąż ma nadzieję
Plus Minus
„Rozmowy o ludziach i pisaniu”. Dojmujące milczenie telefonu w domu
Plus Minus
„Trojka” Izabeli Morskiej. Tożsamość i groza w cieniu Rosji