Maciej Miłosz: Intel? Nie znam. Ministerstwa umywają ręce

Mimo że jeszcze trzy miesiące temu Intelem rząd się chwalił bardzo chętnie, to dziś rozmów z amerykańskim koncernem nie prowadzi już… nikt. Temat fabryki półprzewodników po prostu zniknął. Jednak to nie znaczy, że świat stanął w miejscu.

Estera Flieger: Ryszard Petru bawi się w sklep. Po co taki performance w Wigilię?

Ryszard Petru siada na kasie w Biedronce licząc kajzerki: komedia na święta dla całej rodziny. Szkoda, że nieśmieszna. Bo w dyskusji o wolnej od pracy Wigilii – czego niestety Ryszard Petru nie rozumie – chodzi o to, czy Polska jest nowoczesnym państwem.

Tomasz Krzyżak: Dlaczego Piotr Zgorzelski bez żenady nazywa migrantów bydłem?

Ci sami politycy, którzy kilka lat temu krytykowali PiS za ich podejście do kwestii uchodźców, dziś weszli w ich buty. Mówiąc o potrzebie zapewnienia bezpieczeństwa Polakom, w istocie podsycają strach przed obcym. Najlepszym tego przykładem jest wypowiedź Piotra Zgorzelskiego z PSL.

Michał Szułdrzyński: Gabinet cieni PiS w Budapeszcie? To byłby dopiero początek

Czy po Marcinie Romanowskim na Węgry uciekną kolejni politycy PiS? W obliczu licznych śledztw i zagrożenia zatrzymaniami Budapeszt może stać się miejscem ich azylu. Choć to scenariusz rodem z kabaretu, gabinet cieni na uchodźstwie może uderzyć w powagę Polski.

Artur Bartkiewicz: Nieoczekiwana zmiana miejsc w polskiej polityce. PiS w butach KO, KO w roli PiS

Okazuje się, że standardy uprawiania polityki są w Polsce dość elastyczne – wszystko zależy od tego, czy siedzi się w ławach rządowych, czy opozycyjnych.

Jacek Nizinkiewicz: Marcin Romanowski problemem dla Karola „nie uważam nic” Nawrockiego

Ucieczka posła PiS na Węgry to problem nie tylko dla PiS, ale również dla kandydata partii na prezydenta Polski, który nie potrafi przedstawić stanowiska w jednej z obecnie kluczowych spraw w kraju. Marcin Romanowski skomplikował kampanię Karolowi Nawrockiemu.

Artur Bartkiewicz: Dlaczego „nie uważam nic” Karola Nawrockiego nie jest błędem

Wszystkim, którzy drwią z tego, że Karol Nawrocki „nie uważa nic” w sprawie Marcina Romanowskiego, polecam przyjrzeć się wynikom Konfederacji.

Michał Szułdrzyński: Orbán udziela azylu Romanowskiemu: potężny cios w PiS i jedność Unii Europejskiej

Azyl przyznany przez prorosyjski rząd Viktora Orbána Marcinowi Romanowskiemu wprowadza aferę Funduszu Sprawiedliwości na arenę międzynarodową, stając się narzędziem osłabiania Unii Europejskiej.

Romanowski, polski Puigdemont. Jak polityka podważa zaufanie w UE

Chroniąc katalońskiego separatystę Carlesa Puigdemonta, Belgia i Niemcy przetarły szlak, którym teraz, udzielając schronienia Marcinowi Romanowskiemu, podążają Węgry. W obu przypadkach w tle pojawia się Rosja.

Rusłan Szoszyn: W Warszawie zaatakowano Jana Malickiego, wroga dyktatorów

Przemocą próbują zastraszyć, zniechęcić i zmusić do milczenia. Nie zdają sobie sprawy z tego, że z dyrektorem Studium Europy Wschodniej Janem Malickim bitwę przegrali już dawno temu.

Marek Budzisz: Europejskie wojska w Ukrainie – jak to zrobić, by nie zaszkodzić Polsce?

Nie chodzi o wejście Zachodu do wojny po stronie Ukrainy, ale o scenariusz, w którym w taką możliwość uwierzy rosyjskie przywództwo.

Rusłan Szoszyn: Putin wszedł w buty Dziadka Mroza

Ogólnonarodowy seans psychoterapeutyczny trwał przez ponad cztery godziny. Rosyjski dyktator uspokaja głodnych, spragnionych, chorych i urażonych. Mają uwierzyć w to, że jutro poczują się lepiej.

Artur Bartkiewicz: Dariusz Wieczorek odchodzi, bo był zbyt skromny, czyli jak nie kończyć kryzysów

Dariusz Wieczorek kończy przygodę z rządem, stwarzając wrażenie, że jego jedyną winą było bycie zbyt dobrym i zbyt skromnym.

Jim Cloos: Tusk jest wielkim graczem w Europie

Kraj sprawujący prezydencję w UE nie narzuca agendy, ale zbliża się do innych państw – mówi „Rzeczpospolitej” Jim Cloos, były dyrektor generalny w Radzie UE, który blisko współpracował z prezydencjami wszystkich państw Unii Europejskiej.

Czy warto było szaleć tak, czyli po co Lewicy Dariusz Wieczorek?

Choć naukowcy proszą o to od września, premier Donald Tusk interweniował, dopiero kiedy minister Dariusz Wieczorek stał się obciążeniem dla całego rządu. Czy nauka jest wobec tego wszystkiego poważnie traktowana? Bo powinna.

Bogusław Chrabota: PKW. Decyzja albo dymisja

Rozwiązaniem sporu wokół Państwowej Komisji Wyborczej byłaby dymisja całej PKW. Natychmiastowa. I ratunkowy wybór nowego jej składu spośród profesjonalnych sędziów. W zgodzie z duchem poprzednich przepisów.

Artur Bartkiewicz: Gdy rząd Donalda Tuska handluje masłem, jest to w smak Konfederacji

Rzucone przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych na rynek masło może odbić się Donaldowi Tuskowi i Koalicji Obywatelskiej czkawką. Kiedy bowiem liberałowie zaczynają regulować ceny masła, część ich wyborców może zacząć zadawać sobie pytanie, czy jest to nadal ich rząd?

Michał Szułdrzyński: Polska na skraju chaosu? Nie dopuśćmy do kryzysu konstytucyjnego

Spór wokół statusu Izby Kontroli Nadzwyczajnej pokazuje, że stoimy na krawędzi konstytucyjnego chaosu. Polska demokracja potrzebuje kompromisu, by zapobiec scenariuszom, które osłabiły systemy wyborcze Mołdawii czy Gruzji i podważyły zaufanie do instytucji państwowych.