Adam Wawrzynowicz: Prawo energetyczne - zmiany wyczekiwane przez przemysł

Długo wyczekiwana zmiana Prawa energetycznego w zakresie tzw. linii bezpośredniej jest już na finiszu prac parlamentarnych. Jeszcze w tym miesiącu, na posiedzeniu zaplanowanym 28 lipca, Sejm zajmie się po raz wtóry projektem ustawy o zmianie ustawy Prawo energetyczne oraz ustawy o odnawialnych źródłach energii. Senat zaproponował poprawki, z których niektóre wydają się warte uwzględnienia. Linia bezpośrednia to szansa na szybszą dekarbonizację polskiego przemysłu, a także wsparcie konkurencyjności polskiej gospodarki.

Publikacja: 27.07.2023 12:50

Adam Wawrzynowicz: Prawo energetyczne - zmiany wyczekiwane przez przemysł

Foto: Adobe Stock

Obecnie obowiązujące przepisy dotyczące linii bezpośredniej zostały pierwotnie wprowadzone do ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne w 2005 r. w celu implementacji postanowień dyrektywy 2003/54/WE dotyczącej wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej i uchylającej dyrektywę 96/92/WE (Dz.Urz. WE L 176, z 15.07.2003) w związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Nie licząc pojedynczej, niewielkiej nowelizacji art. 7a prawa energetycznego z lipca 2021 r. (nota bene nieodnoszącej się do istoty tej instytucji, a mającej raczej charakter formalny) definicja i procedury odnoszące się do linii bezpośredniej pozostają od tego czasu w niezmienionym brzmieniu.

Pozostało jeszcze 89% artykułu

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Opinie Prawne
Tomasz Pietryga: Raport Bodnara aktem oskarżenia. Co dalej?
Opinie Prawne
Piotr Szymaniak: Jak rząd pozbawił się legitymacji do przywracania praworządności
Opinie Prawne
Marcin Chałupka: Kłopotliwa "alienacja rodzicielska". Nie ma terminu, nie ma problemu?
Opinie Prawne
Marcin J. Menkes: Sytuacja w USA wpłynie na klimat inwestycji zagranicznych
Opinie Prawne
Michał Bieniak: Anarchia prawna zniszczy Polskę szybciej, niż zniszczyła Rzeczpospolitą szlachecką