Przepisy o dziedziczeniu, zarówno ustawowym, jak i testamentowym, pochodzą z 1964 r. Choć były nowelizowane, nie przystają do współczesnych oczekiwań i potrzeb. Tymczasem firmy założone w latach 80. i 90. przechodzą właśnie transfer pokoleniowy. Często nieudany. Najbliższe kilka lat pokaże, które podeszły do tej kwestii prawidłowo. Wchodząca już 22 maja 2023 r. ustawa o fundacji rodzinnej (dalej: ustawa) może zaskoczyć wielu potencjalnych spadkobierców i odmienić przyszłość polskich firm rodzinnych, ale i stać się początkiem wielkiej rodzinnej fortuny.
Działania na wypadek śmierci
Dotychczas właściciele firm rodzinnych polegali głównie na rozwiązaniach przewidzianych w kodeksie cywilnym i kodeksie spółek handlowych. Przekazanie przedsiębiorstwa w formie darowizny lub spadku było możliwe, ale nie dawało zabezpieczenia na dłuższy czas i nie tworzyło kapitału dla przyszłych pokoleń.
Przykładowo zmiana wspólnika w spółkach osobowych była możliwa tylko, gdy umowa spółki to przewidywała i inni wspólnicy wyrazili na to zgodę. Innymi słowy, kontynuację spółki mogli blokować inni wspólnicy. W spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością można ograniczyć lub wyłączyć udział spadkobierców zmarłego wspólnika oraz podział udziałów między spadkobierców. Wiele osób sięgało więc po zagraniczne rozwiązania w celu zapewnienia sukcesji.
Niestety, polskie przepisy prawa spadkowego sprzed wprowadzenia ustawy o fundacji rodzinnej nie uwzględniały wystarczająco prowadzenia i kontynuacji działalności gospodarczej po śmierci właściciela firmy lub wspólnika spółki. To jest niezwykle istotne i bardzo aktualne, bo polska gospodarka biznesem rodzinnym stoi. Celem nowelizacji przepisów spadkowych było zatem zrównoważenie interesów wszystkich stron związanych z zakładaniem i rozwiązaniem fundacji rodzinnej oraz zapewnienie ciągłości biznesu, który często stanowi źródło finansowania zachowków, utrzymania spadkobierców, pracowników i ich rodzin.
Czytaj więcej
Większość form uzyskiwania przychodów jest dla fundacji otwarta. Dzięki temu planowanie sukcesyjne pozwala na istotną dywersyfikację ewentualnych ryzyk.