Wietnam stara się nawiązać stosunki dyplomatyczne z Watykanem. Kolejne rozmowy w tej sprawie odbędą się podczas 10. Szczytu ASEM (Asia – Europe Meeting) planowanego na 16-17 października w Mediolanie. Weźmie w nim udział premier Wietnamu Nguyen Tan Dung. Dzień później, 18 października dojdzie do spotkania premiera z papieżem Franciszkiem w Watykanie. Audiencja ma zbliżyć Hanoi i Watykan do nawiązania w przyszłości stosunków dyplomatycznych. W azjatyckim państwie katolicy stanowią drugą co do wielkości grupę religijną, 6,5 mln wobec 11 mln wyznawców najbardziej popularnego buddyzmu. Kraj liczy ponad 90 mln mieszkańców. Poprzednich pięć rund rozmów pomiędzy oboma państwami zapewniło obiecujące rezultaty.
Intensywne działania z Azji
Rok 2014 przynosi zwiększenie aktywności szefów rządów państw azjatyckich. Japoński premier pojawia się prawie w każdym miejscu na świecie starając się podnieść świadomość odradzającej się potęgi własnego kraju. Po piętach depcze mu chiński prezydent, który z kolei nie chce dopuścić, by Japonia przejmowała opanowane przez Chiny rynki. Zintensyfikowane podróże zagraniczne rozpoczyna także nowy premier Indii, którego zadaniem jest wprowadzić kraj na nowe tory. Wizytami wymieniają się także z najważniejszymi dla siebie partnerami Wietnamczycy, dlatego wraz z trwającymi właśnie spotkaniami jednego z czterech wietnamskich wicepremierów, Nguyena Xuan Phuca w Japonii i Iranie, w ważną podróż wyruszy premier Nguyen Tan Dung.
Plan jest następujący: na początek Belgia, Unia Europejska i Niemcy, spotkania z nowym premierem Belgii Charlesem Michelem, ustępującym prezydentem Komisji Europejskiej Maunelem Barroso oraz kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Ten etap zajmie od 13 do 15 października. Następnie najważniejsza część wizyty, udział w 10. spotkaniu Azja-Europa (Asia-Europe Meeting, ASEM) w Mediolanie. Z wietnamskim premierem spotka się szef włoskiego rządu Matteo Renzi. 18 października, na zakończenie podróży, delegacja z Hanoi uda się do Watykanu na spotkanie z głową kościoła katolickiego.
Watykan a Wietnam
Celem tego ostatniego etapu jest dalsza poprawa wzajemnych stosunków między państwami i nawiązanie relacji dyplomatycznych. Wietnam czyni duże postępy w kwestiach związanych z prawami człowieka. Katolicyzm jest obecny w kraju już od XV wieku, jako druga religia pod względem popularności ma 6,5 mln wyznawców, 42 biskupów i 4000 księży. Do tego 100 zakonów religijnych i rozmaitych katolickich organizacji, w których działa ponad 17 tys. kapelanów. Kraj gwarantuje równość religii wobec prawa, a konstytucja jest wciąż unowocześniana do zachodnich realiów. Obecna, z 2013 roku, gwarantuje swobodę praktykowania każdej religii. Według oficjalnych danych rządowego komitetu ds. wyznań i religii w Wietnamie jest 14 religii, 38 organizacji religijnych, 78 tys. dostojników związanych z kościołami oraz ponad 24 mln wierzących.
Watykan nawiązał stosunki dyplomatyczne ze 180 państwami świata, natomiast z Wietnamem łączy go osoba papieskiego reprezentanta, który nie jest stałym rezydent. Stolica papieska nie nawiązała do tej pory oficjalnych stosunków z Chinami, Koreą Północną, Malediwami oraz Bhutanem. Z początkiem 2011 roku ówczesny papież Benedykt XVI mianował pierwszego przedstawiciela na Hanoi. Został nim 60-letni obecnie doświadczony watykański dyplomata, włoski arcybiskup, Leopoldo Girelli. Przed objęciem stanowiska nierezydującego reprezentanta Watykanu, był papieskim nuncjuszem w Indonezji. Dodatkowo Girelli został w tym samym czasie ustanowiony nuncjuszem w Singapurze i apostolskim delegatem na Malezję i Brunei (te dwa kraje także nie mają ustanowionych stosunków dyplomatycznych ze stolicą apostolską.