W ostatnich dniach minister administracji i cyfryzacji udostępnił Radzie ds. Cyfryzacji strategiczny dokument, na który od dłuższego czasu czekał rynek, poświęcony efektywnemu zagospodarowaniu widma w paśmie 800 MHz.
Dokument ten wkrótce będzie udostępniony do szerokich konsultacji, ale już dziś w ramach pierwszych komentarzy należy pochwalić, że nareszcie osadzono prace nad zagospodarowaniem 800 MHz w szerszych ramach Europejskiej Agendy Cyfrowej, Narodowego Planu Szerokopasmowego i Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Pasmo 800 MHz ma się stać jednym ze środków realizacji cyfrowych celów państwa, a nie jak dotąd jedynie środkiem na uzupełnienie państwowego budżetu.
Szybko nadrabiamy zaległości
Nie uprzedzając oficjalnych konsultacji i nie zdradzając opisanych w dokumencie propozycji, warto spojrzeć na rozdziały wstępne opisujące bieżący stan rynku internetowego, ponieważ to z zawartej w nich oceny rodzą się zupełnie nowe jakościowo propozycje Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.
Raport stwierdza, że obecny stan rozwoju stacjonarnej infrastruktury szerokopasmowej w Polsce jest relatywnie niski w porównaniu z większością pozostałych krajów Unii Europejskiej, chociaż wartość rynku wyniosła 4,57 mld złotych i wzrosła o 3,7 proc. w porównaniu z 2012 rokiem.
Według danych za 2013 rok możliwość stacjonarnego dostępu do internetu miało 87,6 proc. gospodarstw domowych (w porównaniu z 97,2 proc. dla UE), a możliwość dostępu do internetu o prędkości co najmniej 30 Mb/s miało 49 proc. gospodarstw domowych (w porównaniu z 61,8 proc. dla UE). Zgodnie z wytycznymi Komisji Europejskiej przez sieci NGA rozumie się sieci w technologii FTTH, FTTB, Docsis3.0, VDSL i inne sieci mogące zapewnić prędkość dostępu na poziomie co najmniej 30 Mb/s.