Europa Środkowa jest jednak bardzo niejednorodna. Chociaż można ją uznawać za najzamożniejszy region w Europie, PKB Słowacji liczone na głowę mieszkańca nie sięga 60 proc. poziomu PKB per capita Austrii. Problemem pozostaje też niższa produktywność pracy czy innowacyjność. Podczas gdy wydatki badawczo-rozwojowe stanowią ponad 3 proc. PKB Niemiec czy Austrii, są poniżej 2 proc. w Grupie Wyszehradzkiej. Polska przeznacza też o wiele mniejszą część inwestycji brutto w środki trwałe w technologie telekomunikacyjne, jak również w maszynowe. To oznacza, że wolniej przyrastają środki produkcji, nie tylko w porównaniu z Niemcami, lecz także z Europą Południową.
Innowacje kluczowe dla rozwoju najsilniejszych regionów Chin i USA
Spojrzenie na USA daje nieco inny obraz. Tam gospodarczo wzmacniają się regiony, które już teraz są najsilniejsze. W USA są to takie regiony, jak Kalifornia, Teksas czy Nowy Jork, które odpowiadają za jedną trzecią amerykańskiej gospodarki, i to one w ostatnich 20 latach zyskały jeszcze na znaczeniu – udział w amerykańskim PKB Kalifornii i Teksasu zwiększył się o 4 pkt proc. Z kolei regionem odnotowującym straty stał się pas rdzy (Illinois, Indiana, Michigan, Ohio, Pensylwania, Wirginia Zachodnia i Wisconsin), którego udział w amerykańskiej gospodarce spadł o 3 pkt proc. w wyniku m.in. deindustrializacji i emigracji. Najzamożniejszym regionem USA w ciągu ostatnich 20 lat stało się wybrzeże Pacyfiku – ten sukces zawdzięcza rozwojowi branży IT w Dolinie Krzemowej oraz dużemu znaczeniu przemysłu, m.in. sektora lotniczego.
W Chinach przez pierwsze 15 lat XXI wieku dochodziło do zwiększania spójności regionalnej pomiędzy bardziej rozwiniętym Wschodem oraz ubogimi regionami centralnymi i zachodnimi. Jednak ostatnie pięć lat pokazuje ponowne szybsze tempo rozwoju we wschodnich prowincjach, które jako jedyne zwiększyły w latach 2015–2019 swoją produktywność. Nadbrzeżne prowincje wschodnie nadal odpowiadają za ok. 58 proc. chińskiego PKB, a zwiększony w niewielkim stopniu udział centrum i zachodu wynika przede wszystkim z tego, że północny wschód zmniejszył swój udział o 1,4 pkt proc. Wschód postawił też na rozwój nowych technologii – wydaje niemal 3 proc. PKB na innowacje – podczas gdy w innych regionach dominuje gospodarka surowcowa i przemysłowa.
Pandemia spowolniła niwelowanie różnic
Kryzysy gospodarcze pogłębiają nierówności dochodowe społeczeństw. Pandemia ma podobny wpływ na sytuację w regionach największych mocarstw. Zróżnicowanie pod względem PKB per capita powiększyło się w 2020 r. w Chinach, UE i USA. Najbiedniejsze regiony Europy Wschodniej odczuły spowolnienie gospodarcze silniej niż najbogatsze państwa Europy Północnej. Podobnie pod względem dynamiki – państwa Południa, tracące znaczenie gospodarcze w UE, zostały silniej dotknięte przez gospodarcze konsekwencje pandemii niż gospodarki Europy Środkowej.
Wojna handlowa rozpoczęta przez administrację Donalda Trumpa ma swoje źródła w tych negatywnych trendach sprzed pandemii. Deindustrializacja i utrata znaczenia przez pas rdzy wzmagały tęsknotę za miejscami pracy w przemyśle i ochroną przed zagraniczną konkurencją. Pogłębianie się różnic regionalnych z powodu pandemii będzie w przyszłości skłaniać biedniejsze regiony do popierania bardziej protekcjonistycznej polityki.
Chińskie wschodnie prowincje dogoniły kraje Europy Środkowej
W zestawieniu wszystkich chińskich prowincji, amerykańskich stanów i państw członkowskich UE najlepiej rozwinięte chińskie prowincje doganiałaby państwa Europy Środkowej pod względem jakości życia. Wskaźnik rozwoju społecznego, który w przeciwieństwie do PKB ilustruje poziom i jakość życia (np. uwzględniając oczekiwany czas życia i poziom oświaty), wskazuje na dominację amerykańskich stanów.