Woda stanowi strategiczny zasób dla naszego bezpieczeństwa. Podlega jednak ona ogromnej presji. Obserwujemy coraz więcej powodzi i susz. Jakość wody pogarsza się z powodu zanieczyszczenia i zmiany klimatu. Od lądów po oceany nasz cykl hydrologiczny jest zakłócony. Jednocześnie woda jest kluczowym elementem transformacji ekologicznej i konkurencyjnej Europy. Wzrasta zapotrzebowanie na nią. Jest ona podstawowym zasobem wykorzystywanym do produkcji zielonego wodoru. Produkcja baterii jest procesem wymagającym dużej ilości wody. Centra przetwarzania danych potrzebują milionów litrów wody, aby napędzać naszą gospodarkę cyfrową.
Dlatego też jako pierwsza w historii komisarz odpowiedzialna za kwestie związane z wodą stawiam ją wysoko na liście priorytetów w programie prac Komisji Europejskiej. Jeszcze w tym roku przedstawię unijną strategię wodną. W pierwszej kolejności przeanalizowaliśmy stan rzek i zagrożeń powodziowych oraz zarządzanie obszarami morskimi w państwach członkowskich, aby móc wspólnie zidentyfikować problemy i poszukać rozwiązań.
Woda w Europie jest zanieczyszczona
Ustalenia zawarte w naszym sprawozdaniu są jasne. Nasze wody są zanieczyszczone. Zarówno słodkie, jak i morskie. Nasze zaopatrzenie w wodę jest zagrożone. Ryzyko poważnych powodzi jest wysokie. Mniej niż 40 proc. unijnych wód powierzchniowych jest w dobrym stanie ekologicznym, co oznacza, że wykazują niski poziom zakłócenia wynikający z działalności człowieka. Natomiast nieco ponad 25 proc. wód jest w dobrym stanie chemicznym, co oznacza, że odpowiednie progi dotyczące zawartości substancji niebezpiecznych nie zostały przekroczone.
Rtęć i inne toksyczne substancje zanieczyszczające są głównym źródłem zanieczyszczenia. Substancje per- i polifluoroalkilowe w wodzie – znane jako „substancje PFAS”, które są bardzo trudne do usunięcia ze środowiska – również budzą duże zaniepokojenie opinii publicznej w wielu państwach członkowskich.
Czytaj więcej
Choć obecnie w skali całego kraju mamy spore i bezpieczne zasoby wód podziemnych, to będą one jeszcze zyskiwać na znaczeniu wraz ze zmianami klimatycznymi i nieprzewidywalnością opadów. Dlatego musimy dbać o ich jakość.Dbajmy o wody podziemne. To nasze kluczowe rezerwy