Inteligentne pola minowe i bezzałogowe wozy bojowe

- Wkrótce Przemysłowe Centrum Optyki w Warszawie zacznie produkować pierwszą kamerę termowizyjną najnowszej generacji. Jej projekt opracowali naukowcy z WAT - mówi Zygmunt Mierczyk, rektor Wojskowej Akademii Technicznej

Aktualizacja: 09.09.2008 12:43 Publikacja: 09.09.2008 05:27

Inteligentne pola minowe i bezzałogowe wozy bojowe

Foto: Fotorzepa, Bosiacki Roman Bos Roman Bosiacki

Zygmunt Mierczyk, rektor Wojskowej Akademii Technicznej:

W Polsce wielu pośredników oferuje dziś kamery termalne, ale własne patenty są tańsze, możemy dysponować nimi bez ograniczeń, rozwijać je, dostosowywać do wymagań wojska. Licencje nie dają takich możliwości.

Trudno się współpracuje z przemysłem?

Jeśli część pieniędzy na badania wykłada producent zainteresowany zyskiem ze sprzedaży innowacyjnych wyrobów, potrafi skutecznie egzekwować zaplanowane rezultaty. Współpraca WAT i PCO jest doskonałym tego przykładem. Europejska Agencja Obrony (EDA), która organizuje coraz więcej programów związanych z obronnością i bezpieczeństwem w UE, stawia wynalazcom warunek współpracy z przedsiębiorcami.

Wynalazcy z WAT współpracują z Niemcami przy tworzeniu broni laserowej...

To tajny projekt. Mogę tylko powiedzieć, że WAT ma wielki dorobek w tej dziedzinie. Opracowany przez naszych konstruktorów system wykrywania i gaszenia pożarów w pojazdach bojowych STOPFIRE wykorzystujący lasery już jest hitem w NATO. I zagraża wiodącej dotąd pozycji niemieckiej Deugry. Natomiast skonstruowany dla policji radar laserowy, czyli ladar, już wdrażany do produkcji w firmie Zurad, będzie postrachem piratów drogowych. Teraz na zamówienie NATO i EDA współtworzymy unikalny laserowy system wczesnego i zdalnego wykrywania skażeń biologicznych i chemicznych. Właśnie na poligonie w Szwecji trwają końcowe testy. Ciekawa jest jednak geneza rozwiązań zastosowanych w tych systemach. Wykorzystaliśmy własne doświadczenia z czasów, gdy wojsko nie zamawiało badań, a nasze laboratoria ratowały się, konstruując sprzęt medyczny. Stworzyliśmy wówczas m.in. fotodynamiczną metodę leczenia nowotworów. Zwykle technologie tworzone do celów wojskowych trafiają potem do cywila, w tym przypadku było odwrotnie.

Po latach skąpienia grosza na rozwój badacze z WAT wracają do formy?

Modernizującą się armię czeka skok w nową generację uzbrojenia. Nasi naukowcy zmodernizowali już używane przez wojsko porosyjskie rakiety przeciwlotnicze, ale czas na nowe konstrukcje. Trwają prace nad bronią precyzyjną, inteligentnymi polami minowymi, bezzałogowymi pojazdami. Technologie informatyczne nasi fachowcy adaptują do kontroli powietrznej i dowodzenia. Poszliśmy naprzód z nowymi technikami elektrooptycznymi dla rozpoznania. W niektórych dziedzinach jesteśmy naprawdę dobrzy i spróbujemy to wykorzystać.

Opinie Ekonomiczne
Dlaczego warto pomagać innym, czyli czego zabrakło w exposé ministra Sikorskiego
Opinie Ekonomiczne
Leszek Pacholski: Interesy ludzi nauki nie uwzględniają potrzeb polskiej gospodarki
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof A. Kowalczyk: Jak skrócić tydzień pracy w Polsce
Opinie Ekonomiczne
Stanisław Stasiura: Kanada – wybory w czasach wojny celnej
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Opinie Ekonomiczne
Adam Roguski: Polscy milionerzy wolą luksusowe samochody i spa niż nieruchomości