To rząd, a nie firmy, powinien odpowiadać za błędy urzędników

Przedsiębiorcy, którzy starają się o unijne dotacje, robią wszystko tak, jak każą urzędnicy - pisze Anna Cieślak-Wróblewska

Publikacja: 14.08.2009 05:20

[b][link=http://blog.rp.pl/blog/2009/08/14/anna-cieslak-wroblewska-to-rzad-a-nie-firmy-powinien-odpowiadac-za-bledy-urzednikow/]skomentuj na blogu[/link][/b]

Dostosowują terminy swoich inwestycji do harmonogramów wyznaczonych przez instytucje, zbierają setki dokumentów niezbędnych do oceny ich zamierzeń, spowiadają się z największych tajemnic dotyczących działania firmy.

Dokładnie, z pokorą i cierpliwie wypełniają od A do Z długą listę wymagań, zadań, zakazów i nakazów. Wszystko dlatego, że świetnie zdają sobie sprawę, iż nawet najdrobniejsze uchybienie procedurze może się dla nich zakończyć odebraniem dotacji.

Tyle że nawet to nie wystarczy. Bo zasady ustalone przez jednego urzędnika mogą zostać podważone przez innego urzędnika. W przypadku inwestycji dużych przedsiębiorstw, które muszą udowadniać, że dotacja zachęca ich do wydania większych pieniędzy, niż mieli to w planach, ustalone przez nas zasady podważyli unijni urzędnicy.

Czy to kolejny błąd strony polskich interpretatorów europejskiego prawa? Czy też kolejny przejaw przerośniętej biurokracją Brukseli? Z punktu widzenia przedsiębiorców to bez znaczenia; najgorsze jest to, że to oni ponoszą bezpośrednie konsekwencje błędów popełnionych gdzieś na szczeblach administracyjnych.

Polski rząd powinien jak najszybciej przyjąć pełną odpowiedzialność za błędy popełniane przez swoich urzędników, a nie zrzucać je na beneficjentów unijnej pomocy.

Opinie Ekonomiczne
Stanisław Stasiura: Kanada – wybory w czasach wojny celnej
Opinie Ekonomiczne
Adam Roguski: Polscy milionerzy wolą luksusowe samochody i spa niż nieruchomości
Opinie Ekonomiczne
Grzegorz W. Kołodko: Szeroki świat czy narodowy zaścianek?
Opinie Ekonomiczne
Damian Guzman: Czy polskie firmy będą przenosić się do Rumunii?
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Opinie Ekonomiczne
Marek Góra: Nieuchronność dłuższej aktywności zawodowej