Zmienia się sposób rozliczania VAT. Wszystkie przedsiębiorstwa muszą aktualizować oprogramowanie. Zakres tej aktualizacji jest tym razem duży, gdyż zmiany dotyczące VAT są największe od 19 lat (wprowadza się je po to, by zbliżyć polskie przepisy do obowiązujących w Unii Europejskiej).
– Od pierwszych miesięcy 2011 r. rząd zapowiadał liczne zmiany. Pierwotnie miały one wejść w życie od 1 stycznia 2013 r. Następnie podzielono je na dwie transze. Pierwsza z mniej fundamentalnymi zmianami miała obowiązywać od 1 stycznia 2013 r., a druga od 1 lipca 2013 r. W toku prac sejmowych ten drugi termin zamieniono na 1 stycznia 2014 r. Ostatecznie Senat przegłosował przesunięcie terminu pierwszej transzy na 1 kwietnia 2013 r. – mówi Marek Pyznarski z firmy InsERT.
Zmiany dotyczące fakturowania wejdą jednak w życie już od 1 stycznia 2013 r. Czyli już od początku przyszłego roku przedsiębiorcy będą musieli zmienić przyzwyczajenia i faktyczne zasady fakturowania oraz rozliczania VAT.
Jedni aktualizują, inni całkowicie wymieniają
Jak to się przełoży na systemy informatyczne w firmach? Niewykluczone, że w niektórych przedsiębiorstwach wystarczy zakup aktualizacji. Czasami potrzebna będzie nowa wersja systemu finansowo-księgowego (albo ERP) lub wymiana systemu na całkiem nowy. Dodatkowe koszty mogą ponieść firmy, które korzystają z systemów „pudełkowych" albo stworzonych na zamówienie przed kilkoma laty oraz te, które nie mają wykupionych pakietów wsparcia. Właściwie powinny one rozważyć wdrożenie nowego oprogramowania.
W niektórych przypadkach oprócz aktualizacji niezbędny będzie zakup bazy danych czy licencji na nowszy system operacyjny. Niektóre firmy będą musiały zainwestować w sprzęt komputerowy. Dlatego jak najszybciej należy podjąć decyzję o aktualizacji systemów, aby wiedzieć, co konkretnie należy zrobić.