Bartłomiej Sasin: Lepiej późno niż wcale – czyli o zmianach w ustawie o zawodzie farmaceuty

Senat w ostatnich dniach przyjął poprawki do ustawy o zawodzie farmaceuty, wprowadzające m.in. wykonywanie szczepień jako usługi w ramach opieki farmaceutycznej, obowiązkowe OC farmaceutów w związku ze świadczeniem opieki i usług farmaceutycznych, a także modyfikujące dwa przepisy dotyczące cofania zezwoleń i unieruchamiania aptek za naruszanie niezależności farmaceutów.

Publikacja: 07.12.2020 12:12

Bartłomiej Sasin: Lepiej późno niż wcale – czyli o zmianach w ustawie o zawodzie farmaceuty

Foto: Adobe Stock

Zmiany zaproponowane przez Senat polepszyły sytuację farmaceutów, pacjentów oraz właścicieli aptek. Doszło do kompromisu legislacyjnego korzystnego dla całego systemu ochrony zdrowia. Dzięki wprowadzonym poprawkom znacznie zmniejsza się ryzyko uznaniowego zamykania aptek – co nie pozostanie bez pozytywnego wpływu na dostępność do leków dla pacjentów, miejsca pracy dla farmaceutów i stabilność prowadzenia działalności dla właścicieli aptek.

W ustawie utrzymano możliwość cofania zezwoleń na prowadzenie apteki za naruszenie samodzielności farmaceutów (o co postulował samorząd aptekarski), jednak przywrócono przesłankę uporczywości (wielokrotności) naruszenia. Wprowadzenie tej zmiany oznacza nic innego, jak powrót do rządowej wersji projektu ustawy, który był przedmiotem długotrwałych i rozbudowanych konsultacji społecznych i wewnątrzrządowych (przesłanka ta została usunięta dopiero w trakcie prac sejmowych). Rozwiązanie zaproponowane przez Senat pozwoli uniknąć sytuacji, w których za jednorazową lub niezamierzoną sytuację wynikającą np. z nieporozumienia między właścicielem a farmaceutą, może dojść do likwidacji apteki. Jednocześnie utrzymuje się możliwość karania nieuczciwych pracodawców, którzy wielokrotnie ingerują w stosowanie wiedzy medycznej przez swoich pracowników.

Pozostało 83% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Ile trzeba zarabiać, żeby na konto trafiło 5000 zł
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo karne
Rząd zmniejsza liczbę więźniów. Będzie 20 tys. wakatów w celach