WHO: Pandemia COVID-19 potrwa rok dłużej niż powinna

Dr Bruce Aylward, czołowy doradca dyrektora generalnego Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ostrzegł, że pandemia COVID-19 "potrwa o rok dłużej niż powinna".

Publikacja: 21.10.2021 10:30

Szczepienia na COVID-19 w Indonezji

Szczepienia na COVID-19 w Indonezji

Foto: PAP/EPA

arb

Powodem przedłużającej się pandemii jest fakt, że biedniejsze kraje świata nie otrzymują tyle szczepionek, ile potrzebują - tłumaczy dr Aylward. Jego zdaniem w wyniku tego kryzys związany z COVID-19 może przeciągnąć się na większą część 2022 roku.

Czytaj więcej

WHO: To może być ostatnia szansa na odkrycie pochodzenia koronawirusa

W Afryce mniej niż 5 proc. mieszkańców jest zaszczepionych. Na innych kontynentach odsetek ten wynosi 40 proc. W Afryce wykonano jedynie 2,6 proc. wszystkich szczepień wykonanych na świecie. Większość szczepień wykonano w krajach wysoko i średnio rozwiniętych.

Organizacje charytatywne - w tym Oxfam i UNAids krytykowały Kanadę i Wielką Brytanię za pozyskiwanie szczepionek za pośrednictwem programu Covax, działającego pod egidą ONZ i WHO. Program ten miał zapewnić bardziej sprawiedliwy podział szczepionek na świecie - szczepionki w ramach tego programu miały trafiać przede wszystkim do krajów słabo rozwiniętych. Tymczasem Wielka Brytania otrzymała z programu Covax 539 370 szczepionek Pfizer/BioNTech, a Kanada pozyskała z tego źródła niemal milion szczepionek koncernu AstraZeneca.

Dr Aylward zaapelował do najbogatszych państw świata, by odstąpiły swoje miejsce w kolejkach na listach oczekujących na dostawy szczepionek, tak, aby w pierwszej kolejności trafiły one do najuboższych krajów świata.

371 mln

Tyle szczepionek rozprowadzono na świecie w ramach programu Covax

- Musimy przyspieszyć, albo wiecie co? Pandemia potrwa o rok dłużej niż powinna - ostrzegł przedstawiciel WHO.

W ramach programu Covax do końca 2021 roku rozprowadzonych miały zostać 2 mld szczepionek na COVID-19, ale jak dotąd dostarczono w ramach tego programu jedynie 371 mln dawek.

Ochrona zdrowia
WHO żąda od Chin "przejrzystości". Chodzi o genezę COVID-19
Ochrona zdrowia
Szef WHO pytany o współpracę z administracją Trumpa. "Nie wydawał się zaniepokojony"
Ochrona zdrowia
Covid może uderzyć znowu. Ostrzega Instytut Pasteura
Ochrona zdrowia
Nowy szczep wirusa małpiej ospy coraz bliżej Polski. Eksperci ocenili ryzyko
Ochrona zdrowia
Kanada zapłaci za antykoncepcję i leczenie cukrzycy. Niektóre prowincje protestują