Jak przypomina Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), 31 grudnia 2019 roku biuro krajowe organizacji w Chinach odebrało oświadczenie władz w Wuhan dotyczące przypadków "wirusowego zapalenia płuc". Choć od tego czasu minęło już pięć lat, Chiny miały nie przekazać dotychczas swoich danych dotyczących źródeł pandemii.
Czytaj więcej
Kontrolowana przez Republikanów podkomisja Kongresu USA ds. pandemii koronawirusa wywołującego COVID-19 poparła tezę o wycieku wirusa SARS-CoV-2 z laboratorium w Wuhanie. Miało do tego dojść w wyniku nieostrożności pracujących tam chińskich naukowców.
Pięć lat po wybuchu pandemii. WHO: Chiny wciąż nie udostępniły danych o COVID-19
Pięć lat po wybuchu pandemii, która wstrząsnęła światem, WHO wzywa Chiny do podzielenia się danymi, które pozwolą zrozumieć genezę COVID-19. "Wciąż apelujemy do Chin o udostępnienie danych i umożliwienie dostępu do dokumentów, abyśmy mogli zrozumieć pochodzenie COVID-19. To moralny i naukowy obowiązek" – stwierdziło WHO w oświadczeniu.
Jak zaznacza organizacja, "bez przejrzystości, dzielenia się i współpracy między krajami świat nie jest w stanie odpowiednio zapobiegać przyszłym epidemiom oraz pandemiom ani się na nie odpowiednio przygotować". WHO zaznaczyło także, że "w tygodniach, miesiącach i latach, które nastąpiły po wybuchu pandemii, COVID-19 zaczął kształtować nasze życie i nasz świat". Organizacja zauważa także, że wirus pochłonął życie ponad siedmiu milionów osób, zrujnował gospodarki i osłabił systemy ochrony zdrowia na całym świecie. "Obchodząc tę rocznicę, poświęćmy chwilę, aby uczcić zmienione i utracone życia, docenić tych, którzy cierpią na COVID-19, wyrazić wdzięczność pracownikom służby zdrowia, którzy poświęcili tak wiele, aby się nami opiekować, i zobowiązać się do wyciągnięcia wniosków z COVID-19, aby budować zdrowsze jutro" – czytamy w oświadczeniu WHO.
We wtorek Pekin stanowczo zareagował na uwagi WHO, twierdząc, że udostępnił informacje o COVID "nie mając co do tego żadnych zastrzeżeń". - Pięć lat temu Chiny natychmiast podzieliły się informacjami o epidemii oraz sekwencją genetyczną wirusa z WHO i społecznością międzynarodową. Bez żadnych zastrzeżeń podzieliliśmy się naszym doświadczeniem w zakresie zapobiegania, kontroli i leczenia, co było ogromnym wkładem w walkę społeczności międzynarodowej z pandemią – powiedziała rzeczniczka chińskiego MSZ, Mao Ning.