Nowy szczep wirusa małpiej ospy coraz bliżej Polski. Eksperci ocenili ryzyko

W Niemczech wykryto nową odmianę wirusa wywołującego mpox, czyli tzw. małpią ospę. To pierwszy przypadek zakażenia wariantem 1b u naszego zachodniego sąsiada. Od miesięcy szczep ten rozprzestrzenia się w kilku krajach afrykańskich.

Kanada zapłaci za antykoncepcję i leczenie cukrzycy. Niektóre prowincje protestują

Parlament Kanady uchwalił ustawę, która pokryje pełne koszty antykoncepcji i leków na cukrzycę dla Kanadyjczyków. Jest to początkowa faza planu, który zostanie rozszerzony o publicznie finansowany krajowy program opieki farmaceutycznej.

Groźny wirus Marburg dotarł do Niemiec? Są wyniki badań

Przeprowadzone u dwóch osób w Niemczech badania, które związane były z podejrzeniem zakażenia wirusem Marburg, nie potwierdziły obecności tego drobnoustroju – informuje niemiecka agencja dpa.

Groźna choroba zakaźna dotarła do Niemiec? Jej śmiertelność to 90 proc.

Dwie osoby zostały zatrzymane na dworcu w Hamburgu i odizolowanie z powodu podejrzenia zakażenia śmiertelnie groźnym wirusem Marburg – informuje niemiecki portal RND. Obie osoby przyleciały do Niemiec z Rwandy.

Holandia: Szczepionki się przeterminują, ale prawicowa minister nie wyśle ich Afryce

Fleur Agema, wicepremier i minister zdrowia w rządzie Holandii, polityk Partii Wolności Geerta Wildersa oświadczyła, że nie wyśle części ze 100 tysięcy posiadanych przez Holandię szczepionek przeciw mpox (tzw. małpia ospa) Afryce, nawet pomimo tego, że kilkanaście tysięcy szczepionek przeterminuje się w ciągu roku.

Groźny wariant małpiej ospy coraz bliżej Polski. Pierwszy przypadek potwierdzony w Szwecji

Szwedzka agencja zdrowia publicznego twierdzi, że w kraju odnotowano pierwszy poza Afryką przypadek zaraźliwego nowego wariantu małpiej ospy.

Grozi nam kolejna epidemia? WHO o globalnym zagrożeniu

W środę Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że małpia ospa jest globalnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego. Ze względu na postępujący wzrost zachorowań w Afryce, wydano najwyższy stopień alarmowy.

Stan Kansas pozywa firmę Pfizer. "Mieszkańcy muszą poznać prawdę"

Prokurator generalny stanu Kansas Kris Kobach pozywa Pfizer w związku z marketingiem szczepionki na Covid-19. Zarzuca firmie, że ukrywała skutki uboczne preparatu.

Przeszczep wątroby 98-latka. To najstarszy taki dawca

W Stanach Zjednoczonych doszło do przeszczepienia 72-letniej pacjentce wątroby 98-latka. Tym samym wspomniany mężczyzna jest najstarszym dawcą organów w USA.

Pierwszy przypadek zakażenia wirusem ptasiej grypy A(H5N2). Chory zmarł

W środę Światowa Organizacja Zdrowia potwierdziła pierwszy śmiertelny przypadek potwierdzonego laboratoryjnie przypadku zakażenia człowieka ptasią grypą A(H5N2). Wykryto go w Meksyku.

W obliczu nowej pandemii. Europa i USA przygotowują się do najgorszego

Stany Zjednoczone i Europa chcą szczepień przeciw ptasiej grypie. Podejmują już pierwsze kroki w celu nabycia lub wyprodukowania takich szczepionek.

Zmarł pacjent po przeszczepie zmodyfikowanej nerki świni

Pierwszy biorca przeszczepu genetycznie zmodyfikowanej nerki świni zmarł prawie dwa miesiące po zabiegu, poinformowała jego rodzina i szpital, który przeprowadził operację.

Ptasia grypa okazała się śmiertelnie groźna dla kotów. Zakaziły się pijąc mleko?

Koty, które zachorowały na ptasią grypę przez picie surowego mleka na jednej z farm w Teksasie, przechodziły chorobę o wiele ciężej niż zakażone krowy. Część z nich nie przeżyła.

Holandia. Pacjent prawie dwa lata chorował na Covid. Wirus mutował 50 razy

W szpitalu w Holandii w wieku 72 lat zmarł pacjent, który chorował na Covid przez 613 dni. Wirus mutował w jego organizmie 50-krotnie - pisze "Time Magazine".

Kiła, rzeżączka i chlamydia podbijają Europę. „To m.in. efekt zmian po pandemii”

W Europie nastąpił gwałtowny wzrost liczby zakażeń przenoszonych drogą płciową, a zgłoszone przypadki rzeżączki wzrosły o prawie połowę – podało Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób, publikując najnowsze dane.

Mauritius nie wpuścił norweskiego statku do portu. Obawy przed epidemią

Mauritius odmówił norweskiemu statkowi wycieczkowemu pozwolenia na dokowanie w porcie w stolicy kraju, Port Louis, w obawie przed potencjalną epidemią cholery na pokładzie.

WHO: W grudniu 10 tysięcy zgonów z powodu Covid-19

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus wskazał spotkania świąteczne i szybko rozprzestrzeniającą się odmianę wirusa jako przyczyny wzrostu liczby hospitalizacji i zgonów z powodu Covid-19 na całym świecie.

Groźne choroby w 2024 roku. Ekspertka WHO: COVID-19, denga, mpox

Jakie zagrożenia zdrowotne może przynieść 2024 rok? Pytana o to Maria Van Kerkhove, ekspertka Światowej Organizacji Zdrowia, wskazała m.in. na małpią ospę (mpox).