"Jest to obowiązek moralny i naukowy" – podkreśla Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), apelując do Chin, by udostępniły jej dane, które mogą pozwolić zrozumieć genezę COVID-19.
Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wyraził pewność, że państwa członkowskie będą w stanie do maja 2025 roku sfinalizować porozumienie w sprawie pandemii mimo wątpliwości, czy administracja Donalda Trumpa poprze to rozwiązanie.
Pięć lat po wybuchu epidemii Chiny wciąż nie stosują żadnych zabezpieczeń na wypadek przerzutu wirusów ze zwierząt na ludzi – ostrzega paryski Instytut Pasteura.
W Niemczech wykryto nową odmianę wirusa wywołującego mpox, czyli tzw. małpią ospę. To pierwszy przypadek zakażenia wariantem 1b u naszego zachodniego sąsiada. Od miesięcy szczep ten rozprzestrzenia się w kilku krajach afrykańskich.
Parlament Kanady uchwalił ustawę, która pokryje pełne koszty antykoncepcji i leków na cukrzycę dla Kanadyjczyków. Jest to początkowa faza planu, który zostanie rozszerzony o publicznie finansowany krajowy program opieki farmaceutycznej.
Przeprowadzone u dwóch osób w Niemczech badania, które związane były z podejrzeniem zakażenia wirusem Marburg, nie potwierdziły obecności tego drobnoustroju – informuje niemiecka agencja dpa.
Dwie osoby zostały zatrzymane na dworcu w Hamburgu i odizolowanie z powodu podejrzenia zakażenia śmiertelnie groźnym wirusem Marburg – informuje niemiecki portal RND. Obie osoby przyleciały do Niemiec z Rwandy.
Fleur Agema, wicepremier i minister zdrowia w rządzie Holandii, polityk Partii Wolności Geerta Wildersa oświadczyła, że nie wyśle części ze 100 tysięcy posiadanych przez Holandię szczepionek przeciw mpox (tzw. małpia ospa) Afryce, nawet pomimo tego, że kilkanaście tysięcy szczepionek przeterminuje się w ciągu roku.
W środę Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że małpia ospa jest globalnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego. Ze względu na postępujący wzrost zachorowań w Afryce, wydano najwyższy stopień alarmowy.
Prokurator generalny stanu Kansas Kris Kobach pozywa Pfizer w związku z marketingiem szczepionki na Covid-19. Zarzuca firmie, że ukrywała skutki uboczne preparatu.
W Stanach Zjednoczonych doszło do przeszczepienia 72-letniej pacjentce wątroby 98-latka. Tym samym wspomniany mężczyzna jest najstarszym dawcą organów w USA.
W środę Światowa Organizacja Zdrowia potwierdziła pierwszy śmiertelny przypadek potwierdzonego laboratoryjnie przypadku zakażenia człowieka ptasią grypą A(H5N2). Wykryto go w Meksyku.
Pierwszy biorca przeszczepu genetycznie zmodyfikowanej nerki świni zmarł prawie dwa miesiące po zabiegu, poinformowała jego rodzina i szpital, który przeprowadził operację.
Koty, które zachorowały na ptasią grypę przez picie surowego mleka na jednej z farm w Teksasie, przechodziły chorobę o wiele ciężej niż zakażone krowy. Część z nich nie przeżyła.
W szpitalu w Holandii w wieku 72 lat zmarł pacjent, który chorował na Covid przez 613 dni. Wirus mutował w jego organizmie 50-krotnie - pisze "Time Magazine".
W Europie nastąpił gwałtowny wzrost liczby zakażeń przenoszonych drogą płciową, a zgłoszone przypadki rzeżączki wzrosły o prawie połowę – podało Europejskie Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób, publikując najnowsze dane.