Holandia: Szczepionki się przeterminują, ale prawicowa minister nie wyśle ich Afryce

Fleur Agema, wicepremier i minister zdrowia w rządzie Holandii, polityk Partii Wolności Geerta Wildersa oświadczyła, że nie wyśle części ze 100 tysięcy posiadanych przez Holandię szczepionek przeciw mpox (tzw. małpia ospa) Afryce, nawet pomimo tego, że kilkanaście tysięcy szczepionek przeterminuje się w ciągu roku.

Publikacja: 02.09.2024 12:07

Fleur Agema

Fleur Agema

Foto: PAP/EPA

arb

Większość parlamentarzystów domaga się, aby minister zmieniła stanowisko w tej sprawie i odpowiedziała pozytywnie na apel WHO, która wzywa do wysyłania szczepionek na mpox do Afryki, gdzie pojawiło się duże ognisko zakażeń na tzw. małpią ospę w Demokratycznej Republice Konga.

Dlaczego holenderska minister zdrowia nie chce wysłać szczepionek na mpox Afryce?

W związku z pojawieniem się nowego, bardziej zjadliwego szczepu wirusa tzw. małpiej ospy, WHO ogłosiła, że mpox stanowi obecnie zagrożenie dla zdrowia publicznego w skali globalnej.

Wirus małpiej ospy i objawy zakażenia

Wirus małpiej ospy i objawy zakażenia

Foto: PAP

Minister Agema stwierdziła jednak w ubiegłym tygodniu, że nie przekaże Afryce części zapasów szczepionek na mpox, którymi dysponuje Holandia, ponieważ chce, by kraj był gotowy na sytuację, w której w jego granicach pojawi się ognisko epidemii tej choroby.

Holandia posiada ok. 100 tys. szczepionek na mpox. 13 200 z nich przeterminuje się w ciągu roku.

Czytaj więcej

Nowy wirus dotarł do Argentyny? Zarządzono kwarantannę

W Europie potwierdzono niedawno wystąpienie zakażenia nowym szczepem wirusa wywołującego mpox w Szwecji.

Stanowisko minister jest niezgodne z rekomendacją holenderskiego instytutu zdrowia RIVM, który doradza przekazanie części szczepionek Afryce. Oprócz DR Konga z nowym szczepem wirusa walczą obecnie Burundi, Kenia, Rwanda i Uganda.

Eksperci o stanowisku holenderskiej minister zdrowia w sprawie szczepionek na mpox dla Afryki: Bez sensu

Zdaniem ekspertów stanowisko wicepremier i minister zdrowia jest bezsensowne. - Mówienie, że chce się posiadać zapas 100 tys. szczepionek nie jest argumentem – stwierdził mikrobiolog i były członek RIVM, Roel Couthino. - Im więcej szczepionek trafi do środkowej Afryki, tym bardziej pomoże się krajom powstrzymać rozprzestrzenianie się (choroby) - dodał.

Emitowany przez telewizję NOS program Nieuwsuur przeprowadził ankietę wśród parlamentarzystów na temat stanowiska minister i okazało się, że wysłania szczepionek Afryce domaga się nie tylko opozycja, ale też koalicyjna partia NSC (Nowa Umowa Społeczna), która dysponuje w parlamencie 20 mandatami.

Daniëlle Jansen, parlamentarzystka NSC, chce przeprowadzenia nadzwyczajnej debaty z udziałem minister zdrowia, by przekonać ją do przekazania szczepionek Afryce „tak szybko, jak to możliwe”.

Ochrona zdrowia
WHO żąda od Chin "przejrzystości". Chodzi o genezę COVID-19
Ochrona zdrowia
Szef WHO pytany o współpracę z administracją Trumpa. "Nie wydawał się zaniepokojony"
Ochrona zdrowia
Covid może uderzyć znowu. Ostrzega Instytut Pasteura
Ochrona zdrowia
Nowy szczep wirusa małpiej ospy coraz bliżej Polski. Eksperci ocenili ryzyko
Ochrona zdrowia
Kanada zapłaci za antykoncepcję i leczenie cukrzycy. Niektóre prowincje protestują