Francuska placówka, jedna z najbardziej prestiżowych w dziedzinie chorób zakaźnych na świecie, właśnie opublikowała raport, w którym stara się pokazać, które spośród 13 państw zachodniej Europy najlepiej poradziły sobie z zarazą sprowadzoną z chińskiego Wuhanu. Ponieważ Covid-19 najbardziej uderzył w osoby w podeszłym wieku, naukowcy postarali się najpierw zneutralizować różnice w strukturze wiekowej analizowanych społeczeństw. Są one znaczące. We Włoszech 7,5 proc. mieszkańców ma przeszło 80 lat, podczas gdy we Francji jest to 6,1 proc., a na przykład w Irlandii jedynie 3,5 proc.
Z tej analizy wynika, że najgorzej z uderzeniem epidemii poradziły sobie Wielka Brytania, Hiszpania i Włochy, gdzie nadwyżka zgonów w stosunku do wieloletniej średniej wyniosła 2,7 na tysiąc mieszkańców. Podstawowym powodem takiej porażki była zwłoka we wprowadzeniu środków oddalenia społecznego.
Na początkowym etapie walki z epidemią nie tylko nie były znane szczepionki i środki farmakologiczne pozwalające na powstrzymanie rozwoju choroby czy wręcz uleczenie chorego, ale nawet tak podstawowe środki sanitarne jak jednorazowe maseczki. Aby powstrzymać rozwój wirusa, pozostawała izolacja możliwie dużej części społeczeństwa.
Szwecja nie izolowała społeczeństwa. Zapłaciły za to osoby starsze
Na taki krok Zjednoczone Królestwo, którego premierem był wówczas Boris Johnson, zdecydowały się jednak dopiero 24 marca 2020 r. Szpitale były wtedy przepełnione, pogrzeby nad wyraz częste – zwracają uwagę autorzy raportu Instytutu Pasteura. Nawet szef rządu musiał przez pewien czas przebywać pod respiratorem, tak ciężkie było jego zakażenie.
Czytaj więcej
Komunistyczna Partia Chin nie wiedziała, jak poradzić sobie z wirusem, ale doskonale potrafiła kontrolować naród i wykorzystała sytuację, aby wzmocnić swoją władzę. Ten proces opisał w swojej książce obywatelski dziennikarz Murong Xuecun, który po jej napisaniu musiał opuścić ojczyznę.