Szykuje się przełom w dostępie do pytań z lekarskiego egzaminu końcowego (LEK), lekarsko-dentystycznego egzaminu końcowego (LDEK) i państwowego egzaminu specjalizacyjnego (PES). Projekt ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, który w tym tygodniu ma trafić do konsultacji publicznych, zakłada ujawnienie 70 proc. pytań z właśnie przeprowadzonego egzaminu. Zdaniem Naczelnej Rady Lekarskiej nie rozwiązuje to problemu, bo nieujawnienie pozostałych 30 proc. jest niezgodne z konstytucją. – Projekt pokazuje, że resort nadal nie szanuje wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który kazał pytania ujawnić –mówi prezes NRL prof. Andrzej Matyja.
Czytaj także: Z 86 do 50 zmniejszy się liczba specjalizacji lekarskich
Dzisiejsze przepisy pozwalają ujawnić pytania dopiero pięć lat po egzaminie, co, zdaniem NRL, jest niezgodne z art. 61 ust. 3 konstytucji, mówiącym o dostępie do informacji publicznej.
Naczelna Rada Lekarska dwukrotnie zaskarżała przepisy ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty do TK. W wyroku z 7 czerwca 2016 r. (sygn. K 8/15) Trybunał uznał za niezgodne z konstytucją dotyczący LEK i LDEK art. 14 ust. 11 i dotyczący PES art. 16r ust. 12.
W odpowiedzi resort zdrowia znowelizował ustawę, wpisując, że pytania wraz z odpowiedziami można ujawnić dopiero po pięciu latach. 24 marca 2017 r. NRL zaskarżyła osiem przepisów znowelizowanego aktu i wciąż czeka na rozstrzygnięcie.