Obrazy, które zachwycają

Konkurs na najlepszą ilustrację naukową został rozstrzygnięty

Publikacja: 18.02.2010 23:53

Plastik pod Mikroskopem „Włoski” z żywicy epoksydowej podtrzymują kulkę z polistyrenu średnicy 2 mik

Plastik pod Mikroskopem „Włoski” z żywicy epoksydowej podtrzymują kulkę z polistyrenu średnicy 2 mikrometrów. Autorami zdjęcia są badacze z Harvard University: Sung Hoon Kang, Boaz Pokroy i Joanna Aizenberg. Pierwsza nagroda w kategorii fotografia.

Foto: Rzeczpospolita

Nawet najbardziej skomplikowana informacja naukowa może być znakomicie uzupełniona przez ilustrację. Od ośmiu lat najlepsze pomysły są nagradzane w konkursie „Science and Engineering Visualization Challenge”, sponsorowanym wspólnie przez magazyn „Science” i National Science Foundation.

Jury konkursowe nagradza przełomowe zdjęcia, rysunki i filmy, które urzekają formą i zachęcają widza do wejrzenia w świat, którego gołym okiem obejrzeć się nie da. Wyniki konkursu publikuje dzisiejsze wydanie magazynu „Science”.

W tym roku największe uznanie jurorów zyskała instalacja przestrzenna złożona z 75 tys. opasek zaciskowych, która ma obrazować strukturę śródbłonka płuc. Innym nagrodzonym pomysłem jest film, na którym za pomocą sznura od bielizny i szpilek krawieckich autorzy wyjaśniają wpływ środowiska na ekspresję genów.

W kategorii fotografia zwyciężył obraz, na którym nitki grubości jednej pięćsetnej ludzkiego włosa podtrzymują zieloną kulkę.

– Wybraliśmy to zdjęcie, gdyż jest to najbardziej zniewalający, estetyczny obraz w tej kategorii – powiedziała dr Tierney Thys, jedna z jurorek konkursu. Jedna nitka kulki nie uniesie, ale gdy jest ich wiele, jak najbardziej.

Twórcy zdjęcia uchwycili pod mikroskopem moment, w którym polimery pod wpływem kropelki wody sztywnieją i rozszerzają się, utrzymując kulkę.

– To zdjęcie ma też wymiar symboliczny, może obrazować wspólny wysiłek ludzkości, aby podtrzymać Ziemię w nienaruszonym stanie – powiedziała autorka fotografii Joanna Aizenberg z Harvard University.

Nowe technologie
Podcast „Rzecz w tym”: Czy jesteśmy skazani na bipolarny świat technologiczny?
Nowe technologie
Chińska rewolucja w sztucznej inteligencji. Czy Ameryka traci przewagę?
Materiał Promocyjny
Kod Innowacji - ruszył konkurs dla firm stawiających na nowe technologie w komunikacji z konsumentami
Nowe technologie
Niewykrywalny bombowiec strategiczny Sił Powietrznych USA odbył pierwszy lot
Nowe technologie
Co mówią kury? Naukowcy opracowali tłumacza, użyli sztucznej inteligencji