W myśl obecnie obowiązujących przepisów prawo do bezpłatnego mieszkania przysługuje tylko tym pracownikom Lasów Państwowych, którzy są jednocześnie zaliczani do Służby Leśnej, a ponadto zajmowane stanowisko i charakter pracy związane są z koniecznością zamieszkania w miejscu jej wykonywania (art. 46 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=177241]ustawy z 28 września 1991 r. o lasach[/link]). Jeśli Lasy Państwowe nie mogą zapewnić uprawnionemu pracownikowi mieszkania funkcyjnego, wypłacają mu równoważnik pieniężny.
Zgodnie z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=185275]rozporządzeniem ministra środowiska z 14 marca 2007 r. w sprawie określenia stanowisk w Służbie Leśnej, na których zatrudnionym pracownikom przysługuje bezpłatne mieszkanie albo równoważnik pieniężny, oraz sposobu i trybu przyznawania i zwalniania tych mieszkań, a także ustalania i wypłaty równoważnika pieniężnego (Dz. U. Nr 58, poz. 398)[/link] prawo do bezpłatnego mieszkania mają pracownicy Służby Leśnej zatrudnieni na stanowiskach nadleśniczego, zastępcy nadleśniczego, inżyniera nadzoru w nadleśnictwie, leśniczego, strażnika leśnego, podleśniczego albo gajowego.
- Minister Środowiska planuje nowelizację rozporządzenia, która zakłada znaczne ograniczenie kręgu uprawnionych do bezpłatnego mieszkania funkcyjnego z 7 do 2 stanowisk, tj. do nadleśniczego i leśniczego – poinformowała „Rzeczpospolitą” rzeczniczka Lasów Państwowych Anna Malinowska. - [b]Uprawnienia do bezpłatnego mieszkania utracą osoby zatrudnione na stanowiskach zastępcy nadleśniczego, inżyniera nadzoru w nadleśnictwie, podleśniczego, strażnika leśnego oraz gajowego.[/b] Wynika to z tego, że osoby zatrudnione na tych stanowiskach nie muszą zamieszkiwać w miejscu wykonywania pracy, bowiem nie prowadzą bezpośrednio gospodarki leśnej, ani też nie są bezpośrednio odpowiedzialne za stan lasu i gospodarkę leśną.
Projekt rozporządzenia znajduje się obecnie w konsultacjach międzyresortowych.
Obecnie obowiązujące przepisy określają również krąg osób najbliższych uprawnionego pracownika Służby Leśnej, które mają prawo zamieszkiwać w mieszkaniu funkcyjnym wraz z nim. Są to małżonek, dzieci (również dzieci małżonka albo przysposobione lub przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej) do ukończenia przez nie 25 lat, a także rodzice i teściowie.
W przypadku ustania zatrudnienia na stanowisku, na którym przysługuje mieszkanie funkcyjne (większość z nich to leśniczówki), pracownik musi zwolnić bezpłatne mieszkanie w terminie 3 miesięcy od dnia ustania zatrudnienia. Pracownik, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę lub rentę powinien zwolnić bezpłatne mieszkanie w terminie 6 miesięcy od dnia ustania zatrudnienia.