Czy bliscy zmarłego leśnika mogą wykupić jego mieszkanie służbowe?

Publikacja: 19.11.2009 15:13

Czy bliscy zmarłego leśnika mogą wykupić jego mieszkanie służbowe?

Foto: Fotorzepa, Jakub Dobrzyński

[b][i]Czy jakieś przepisy regulują kwestie związane z:

1) uprawnieniami do mieszkań służbowych pracowników lasów państwowych oraz członków rodzin - osób najbliższych - pozostałych po zmarłych pracownikach lasów?

2) wykupem tych mieszkań służbowych?

Czy Lasy mogą odmówić prawa wykupu mieszkania?[/i][/b]

[i]- A.A.[/i]

W myśl obecnie obowiązujących przepisów prawo do bezpłatnego mieszkania przysługuje tylko tym pracownikom Lasów Państwowych, którzy są jednocześnie zaliczani do Służby Leśnej, a ponadto zajmowane stanowisko i charakter pracy związane są z koniecznością zamieszkania w miejscu jej wykonywania (art. 46 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=177241]ustawy z 28 września 1991 r. o lasach[/link]). Jeśli Lasy Państwowe nie mogą zapewnić uprawnionemu pracownikowi mieszkania funkcyjnego, wypłacają mu równoważnik pieniężny.

Zgodnie z [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=185275]rozporządzeniem ministra środowiska z 14 marca 2007 r. w sprawie określenia stanowisk w Służbie Leśnej, na których zatrudnionym pracownikom przysługuje bezpłatne mieszkanie albo równoważnik pieniężny, oraz sposobu i trybu przyznawania i zwalniania tych mieszkań, a także ustalania i wypłaty równoważnika pieniężnego (Dz. U. Nr 58, poz. 398)[/link] prawo do bezpłatnego mieszkania mają pracownicy Służby Leśnej zatrudnieni na stanowiskach nadleśniczego, zastępcy nadleśniczego, inżyniera nadzoru w nadleśnictwie, leśniczego, strażnika leśnego, podleśniczego albo gajowego.

- Minister Środowiska planuje nowelizację rozporządzenia, która zakłada znaczne ograniczenie kręgu uprawnionych do bezpłatnego mieszkania funkcyjnego z 7 do 2 stanowisk, tj. do nadleśniczego i leśniczego – poinformowała „Rzeczpospolitą” rzeczniczka Lasów Państwowych Anna Malinowska. - [b]Uprawnienia do bezpłatnego mieszkania utracą osoby zatrudnione na stanowiskach zastępcy nadleśniczego, inżyniera nadzoru w nadleśnictwie, podleśniczego, strażnika leśnego oraz gajowego.[/b] Wynika to z tego, że osoby zatrudnione na tych stanowiskach nie muszą zamieszkiwać w miejscu wykonywania pracy, bowiem nie prowadzą bezpośrednio gospodarki leśnej, ani też nie są bezpośrednio odpowiedzialne za stan lasu i gospodarkę leśną.

Projekt rozporządzenia znajduje się obecnie w konsultacjach międzyresortowych.

Obecnie obowiązujące przepisy określają również krąg osób najbliższych uprawnionego pracownika Służby Leśnej, które mają prawo zamieszkiwać w mieszkaniu funkcyjnym wraz z nim. Są to małżonek, dzieci (również dzieci małżonka albo przysposobione lub przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej) do ukończenia przez nie 25 lat, a także rodzice i teściowie.

W przypadku ustania zatrudnienia na stanowisku, na którym przysługuje mieszkanie funkcyjne (większość z nich to leśniczówki), pracownik musi zwolnić bezpłatne mieszkanie w terminie 3 miesięcy od dnia ustania zatrudnienia. Pracownik, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę lub rentę powinien zwolnić bezpłatne mieszkanie w terminie 6 miesięcy od dnia ustania zatrudnienia.

- Po śmierci pracownika, któremu przysługiwało bezpłatne mieszkanie funkcyjne, osoby bliskie zamieszkujące wraz z nim powinny opuścić je w ciągu 6 miesięcy – mówi Anna Malinowska. - Jeżeli dana jednostka Lasów Państwowych dysponuje wolnymi lokalami mieszkalnymi, osoby takie mogą otrzymać mieszkanie zastępcze.

Praktyka wskazuje, że Lasy zapewniają takie lokale wszystkim uprawnionym.

Zgodnie z art. 40a ustawy o lasach, [b]Lasy Państwowe mogą sprzedawać mieszkania (a także nieruchomości zabudowane budynkami mieszkalnymi), które są już nieprzydatne LP.[/b] Pracownicy i byli pracownicy LP z co najmniej trzyletnim stażem zatrudnienia w LP (z wyjątkiem tych osób, z którymi stosunek pracy został rozwiązany bez wypowiedzenia z winy pracownika) mają pierwszeństwo nabycia lokali, w których mieszkają i których są najemcami. Cena jest w takich przypadkach ustalana na podstawie przepisów o gospodarce nieruchomościami, lecz podlega łącznemu obniżeniu o 6% za każdy rok zatrudnienia w LP i o 3% za każdy rok najmu tego lokalu, nie więcej jednak niż 95% . Jeżeli osobą uprawnioną jest emeryt lub rencista, cena nabycia lokalu ustalona jest na 5 % jego wartości.

Zasady pierwszeństwa w nabyciu i obniżenia ceny stosuje się również do osób bliskich, pozostałych po pracowniku, które w dniu śmierci zamieszkiwały razem z nim. Chodzi o małżonków wstępnych i zstępnych, a także osoby przysposobione. Mogą one wykupić tylko jeden lokal.

Na tych samych zasadach wykupiony może być lokal zastępczy przyznany bliskim zmarłego pracownika lub byłego pracownika Lasów Państwowych.

Wykazy lokali oraz gruntów z budynkami mieszkalnymi w budowie przeznaczonych do sprzedaży sporządzają dyrektorzy regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych. Sprzedaż może nastąpić po zatwierdzeniu wykazu przez Dyrektora Generalnego i ogłoszeniu w Biuletynie Informacyjnym Lasów Państwowych oraz w prasie. Ogłoszeniu w prasie nie podlega wykaz lokali zasiedlonych. O przeznaczeniu do sprzedaży lokali oraz o terminie do skorzystania z pierwszeństwa nabycia zawiadamia się najemców bezpośrednio.

- O tym, czy dany lokal jest nieprzydatny Lasom Państwowym do prowadzenia gospodarki leśnej decyduje nadleśniczy, zgodnie z art. 35 ustawy o lasach – informuje Anna Malinowska. – Zatem to jego opinia jest brana pod uwagę przy sporządzaniu wykazów lokali przeznaczonych na sprzedaż. Nie należy się spodziewać, że lokal zostanie skierowany do sprzedaży, jeśli potrzebny jest LP jako mieszkanie funkcyjne. Dopóki nieruchomość mieszkaniowa nie znajdzie się w opublikowanym wykazie, osoba, która w niej mieszka nie może żądać wykupu.

Oprócz ustawy o lasach i rozporządzenia wykonawczego, kwestie związane z mieszkaniami dla pracowników Lasów Państwowych regulują:

- Ponadzakładowy Układ Zbiorowy Pracy dla Pracowników Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe z 29 stycznia 1998 r. wraz z protokołami dodatkowymi

- Zarządzenie Nr 51 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z 17 maja 1999 r. w sprawie wykazów mieszkań dla pracowników Służby Leśnej, którym z tytułu zajmowanego stanowiska przysługują bezpłatne mieszkania oraz mieszkań zamiennych. Znak: ZS-210/24/99

Kwestia wykupu mieszkań służbowych przez pracowników Lasów Państwowych była przedmiotem interpelacji poselskiej nr 7226, na którą odpowiedział w styczniu 2009 r. przedstawiciel Ministra Środowiska. [link=http://orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf/main/5CC925C2]Odpowiedź[/link] zamieszczona jest na stronach Sejmu RP. Wynika z niej, że Lasy Państwowe mają ustawowy obowiązek zapewnienia odpowiedniej liczby mieszkań służbowych oraz posiadania pewnej rezerwy mieszkań przeznaczonych dla osób odchodzących na emerytury i renty.

[b][i]Czy jakieś przepisy regulują kwestie związane z:

1) uprawnieniami do mieszkań służbowych pracowników lasów państwowych oraz członków rodzin - osób najbliższych - pozostałych po zmarłych pracownikach lasów?

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Sądy i trybunały
Adam Bodnar ogłosił, co dalej z neosędziami. Reforma już w październiku?
Prawo dla Ciebie
Oświadczenia pacjentów to nie wiedza medyczna. Sąd o leczeniu boreliozy
Prawo drogowe
Trybunał zdecydował w sprawie dożywotniego zakazu prowadzenia aut
Zawody prawnicze
Ranking firm doradztwa podatkowego: Wróciły dobre czasy. Oto najsilniejsi
Prawo rodzinne
Zmuszony do ojcostwa chce pozwać klinikę in vitro. Pierwsza sprawa w Polsce