Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy – Prawo lotnicze, którego przepisy nałożą na właścicieli i użytkowników nieruchomości obowiązek zgłaszania ich obiektów budowlanych (również tymczasowych) do ministra obrony narodowej. Dzięki temu szef resortu zyska wiedzę na temat tych, które nie stanowią przeszkody lotniczej w rozumieniu przepisów, ale powodują zagrożenie dla wojskowych statków powietrznych. Dziś bowiem – zgodnie z obecnymi regulacjami – nie ma konieczności sygnalizowania jednostce organizacyjnej polskich Sił Zbrojnych istnienia takich budowli.
Czytaj więcej
Recepta na zmianę linii orzeczniczej składa się z kilku elementów: trudnej sprawy z istotnym zagadnieniem prawnym, merytorycznych argumentów dowodzących, że wcześniejsze orzeczenia były błędne oraz odważnych, mądrych sędziów nie bojących się wydać własnego wyroku.
Jakie budynki trzeba będzie zgłaszać? Zmiany w prawie lotniczym
Jakie obiekty trzeba będzie zgłaszać? Wszystkie zlokalizowane w Polsce i w obszarze wyłącznej strefy ekonomicznej, o wysokości minimum 50 metrów (czyli też te wyższe), ale mniejszej niż 100 m powyżej poziomu okolicznego terenu lub wody. Nie będzie dotyczyło to obiektów wpisanych do ewidencji przeszkód lotniczych.
W jaki sposób należało będzie zgłosić obiekt? W formie pisemnej – drogą elektroniczną, z poświadczeniem w postaci podpisu elektronicznego, zaufanego lub osobistego. Będzie musiał zrobić to właściciel lub użytkownik wieczysty nieruchomości, albo inny podmiot nią gospodarujący. A także ten mający pozwolenie na wznoszenie lub wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskich obszarach morskich.
Czytaj więcej
W lotach bezzałogowych statków powietrznych zniknie podział na loty o charakterze sportowym lub rekreacyjnym oraz innym. Zastąpi go podział na loty otwarte, szczególne i certyfikowane.