Loty dronów mają być bezpieczne. Co zmieni nowa ustawa?

To, co zmieni nowa ustawa w lotach dronów, to przede wszystkim doprecyzowanie kompetencji prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego – mówi Mikołaj Doskocz, radca prawny, specjalista z zakresu prawa lotniczego.

Publikacja: 05.04.2024 04:30

Loty dronów mają być bezpieczne. Co zmieni nowa ustawa?

Foto: Adobe Stock

Rząd pracuje nad projektem nowelizacji prawa lotniczego, która ma dodać do ustawy rozdział o dronach (bezzałogowych statkach powietrznych - BSP). Przede wszystkim wprowadzi nową klasyfikacje lotów. Zamiast „sportowych”, „rekreacyjnych” i „innych” będziemy mieli loty „otwarte”, „szczególne” i „certyfikowane”. Czy to tylko nowe nazewnictwo, czy poważna zmiana?

Mikołaj Doskocz, radca prawny: To całkiem nowy podział. Poprzedni dotyczył przede wszystkim tego, czy ktoś lata zarobkowo czy bez wynagrodzenia. W nowej wersji nie ma znaczenia, czy lot jest odpłatny czy nie, ale możliwość stworzenia ryzyka przez operację wykonywaną przez bezzałogowy statek powietrzny w konkretnym miejscu. Jest to uzależnione m.in. od masy takiego BSP, rodzaju operacji jakie są nim wykonywane czy obszaru operacyjnego. To, czy dany lot będzie kwalifikowany jako kategoria otwarta, szczególna czy certyfikowana – wynika bezpośrednio z przepisów rozporządzenia (UE) nr 2019/947. W uproszczeniu kategoria otwarta jest przeznaczona do latania najmniejszymi BSP w celach rekreacyjnych oraz komercyjnych tam, gdzie ryzyko jest najmniejsze. Kategoria szczególna to już wyższy poziom ryzyka a jednocześnie większe obowiązki po stronie operatora. W samej kategorii szczególnej mamy podział na operacje wykonywane w ramach scenariuszy standardowych, zezwoleń wydawanych przez Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz certyfikatu LUC.

119 zł za rok czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

Edukacja i wychowanie
Czy istnieje wykształcenie wyższe niepełne? Co ze studiami bez obronionej pracy?
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Internet i prawo autorskie
TVP pozwała TV Republika za program "Jedziemy". Jest decyzja sądu
Prawo karne
Projekt zaostrzenia kar dla kierowców. Przepadek stanie się fikcją?
Prawo w Polsce
Sejm uchwalił ustawę incydentalną Hołowni. Wybory zatwierdzi 15 sędziów SN
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Praca, Emerytury i renty
Najniższa krajowa w 2025 roku: Ile wynosi płaca minimalna? Kwoty brutto i netto
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku