Projekt nowej ustawy sprecyzuje obowiązki dotyczące podmiotów użytkujących wyroby zawierające azbest. Nowe przepisy będą także dotyczyć wykonawców prac polegających na zabezpieczaniu i usuwaniu wyrobów z azbestem.
W jakim celu opracowano projekt ustawy o wyrobach zawierających azbest?
Jak podkreślono w uzasadnieniu do projektu jednym z kluczowych powodów opracowania dokumentu jest konieczność wdrożenia do polskiego prawa przepisów unijnych. Chodzi o Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2668 z dnia 22 listopada 2023 r. w sprawie zmiany dyrektywy 2009/148/WE w sprawie ochrony pracowników przed ryzykiem związanym z narażeniem na działanie azbestu w miejscu pracy. Projekt nowej ustawy ma także ujednolicić i usystematyzować aktualne przepisy dotyczące wyrobów zawierających azbest. Obecnie kwestie usuwania i zabezpieczania tych wyrobów są regulowane m.in. w rozporządzeniach. Nowy dokument zastąpi także docelowo ustawę z dn. 19 czerwca 1997 r. o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest. Jak wyjaśniono w uzasadnieniu, obecnie ustawa ta reguluje problematykę azbestową „w bardzo ograniczonym zakresie”.
Nowe przepisy będą zgodne z „Programem Oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032” przyjętym przez rząd uchwałami w 2009 i 2010 roku. Dokument ma być również odpowiedzią na inicjatywy Unii Europejskiej dotyczące zarówno bezpieczeństwa pracowników, jak i unijnej strategii odnośnie gospodarowania odpadami.
Czytaj więcej
Azbest był stosowany w budownictwie na dużą skalę ze względu na swoją wytrzymałość. To materiał, który jest odporny nawet na ekstremalne warunki atmosferyczne i klimatyczne. Jest jednak szkodliwy dla zdrowia, a nawet życia.
Tempo usuwania azbestu „zbyt wolne”
W uzasadnieniu projektu ustawy nawiązano również do informacji podanych przez Najwyższą Izbę Kontroli w raporcie „Informacja o wynikach kontroli: Usuwanie wyrobów zawierających azbest”. Z raportu opracowanego przez NIK wynika, że obecne tempo usuwania azbestu w Polsce jest „zbyt wolne”. Brak przyspieszenia prac może znacznie utrudnić cel usunięcia azbestu do końca 2032 roku.