Bez względu na to, czy budynek jest jedno- czy wielorodzinny, przeglądy kominiarskie są obowiązkowe. Zleca je właściciel nieruchomości lub zarządca budynku. Polegają na sprawdzeniu kondycji komina – kominiarz sprawdza, czy nie ma żadnych pęknięć, zagrożeń i jaki jest stan materiałów murarskich. Ocenia również, czy przepływ spalin jest w pełni swobodny (na przykład, czy w kominie nie ma nagromadzeń sadzy) oraz w jakiej kondycji jest klapa dymna. Zadaniem kominiarza jest też sprawdzenie wentylacji budynku i ocena, czy cyrkulacja powietrza jest odpowiednia.
Przegląd kominiarski: Jak często go wykonywać?
Przeglądy kominiarskie są obowiązkowe i powinny być przeprowadzane co najmniej raz w roku, a stanowi o tym Ustawa z dnia 7 lipca 1994 roku – Prawo budowlane w art. 62 ust. 1 pkt 1 lit. c: „Obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego […] instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych)”.
Czytaj więcej
Właściciele kominków muszą zapoznać się z przepisami unijnymi oraz uchwałami antysmogowymi dotyczącymi poszczególnych województw. Czy konieczne będzie zrezygnowanie z tej formy ogrzewania domu?
Kto może przeprowadzić przegląd kominiarski?
Art. 62 ust. 6 Prawa budowlanego wskazuje, że kontrolę stanu technicznego przewodów kominowych powinny przeprowadzać osoby, które mają kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim (w przypadku przewodów dymowych oraz grawitacyjnych przewodów spalinowych i wentylacyjnych) oraz osoby, które mają uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności (w przypadku przewodów dymowych oraz grawitacyjnych przewodów spalinowych i wentylacyjnych oraz kominów przemysłowych, kominów wolno stojących i kominów lub przewodów kominowych, w których ciąg kominowy jest wymuszony pracą urządzeń mechanicznych).
Protokół kontroli. Zmiany od 2023 roku
Jak stanowi art. 62a Prawa budowlanego, z przeglądu kominiarskiego sporządzany jest protokół przez osobę, która przeprowadziła taką kontrolę. Protokół ma formę elektroniczną i umieszczany jest w systemie teleinformatycznym obsługującym centralną ewidencję emisyjności budynków.