Od 1 stycznia 2022 roku obowiązują postanowienia ekoprojektu, czyli unijnej dyrektywy, która dotyczy wymagań związanych z emisyjnością urządzeń grzewczych, w tym między innymi kominków. Zgodnie z przepisami konieczne jest dostosowanie kominków do nowych regulacji – w przeciwnym razie można liczyć się z karą finansową.
Z kolei uchwały antysmogowe, które do tej pory obowiązują w 14 z 16 województw, doprecyzowują, jak i do kiedy używać można instalacji grzewczych w nieruchomościach. Określają między innymi, do kiedy należy wymienić kominek, dostosować go do wymagań lub kiedy nie powinno się w ogóle z niego korzystać.
W dni smogowe nie skorzystasz z kominka
W niektórych polskich miastach używanie kominków jest całkowicie zabronione w dni smogowe, czyli takie, w których zanieczyszczenie pyłami PM10 przekracza 50 μg/metr sześcienny, chyba że jest to jedyne źródło ogrzewania. Taki zakaz obowiązuje między innymi w Rzeszowie, Gdańsku, Poznaniu czy we Wrocławiu. W Krakowie nie można palić w kominkach drewnem i węglem, a w Warszawie – węglem.
Czytaj więcej
Wybierając drewno do kominka trzeba zadbać o jego jakość. To kwestia nie tylko naszego zdrowia, wygody. W wielu miejscach Polski za palenie w kominku nieodpowiednim drewnem można dostać mandat lub grzywnę.
Jakie wymagania muszą spełniać kominki?
Wymagania dotyczące „miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń”, czyli między innymi kominków (mowa o kominkach z otwartą i zamkniętą komorą spalania, a także kominków z zamkniętą komorą spalania, do których wykorzystywany jest pellet), zawarte są w Rozporządzeniu Komisji (UE) 2015/1185 z dnia 24 kwietnia 2015 roku w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe.