Ważne zasady dla posiadaczy kominków. Za ich łamanie grozi grzywna nawet do 5 tys. zł

Właściciele kominków muszą zapoznać się z przepisami unijnymi oraz uchwałami antysmogowymi dotyczącymi poszczególnych województw. Czy konieczne będzie zrezygnowanie z tej formy ogrzewania domu?

Publikacja: 11.11.2024 07:52

Jakie wymagania muszą spełniać kominki?

Jakie wymagania muszą spełniać kominki?

Foto: Adobe Stock

Od 1 stycznia 2022 roku obowiązują postanowienia ekoprojektu, czyli unijnej dyrektywy, która dotyczy wymagań związanych z emisyjnością urządzeń grzewczych, w tym między innymi kominków. Zgodnie z przepisami konieczne jest dostosowanie kominków do nowych regulacji – w przeciwnym razie można liczyć się z karą finansową.

Z kolei uchwały antysmogowe, które do tej pory obowiązują w 14 z 16 województw, doprecyzowują, jak i do kiedy używać można instalacji grzewczych w nieruchomościach. Określają między innymi, do kiedy należy wymienić kominek, dostosować go do wymagań lub kiedy nie powinno się w ogóle z niego korzystać.

W dni smogowe nie skorzystasz z kominka

W niektórych polskich miastach używanie kominków jest całkowicie zabronione w dni smogowe, czyli takie, w których zanieczyszczenie pyłami PM10 przekracza 50 μg/metr sześcienny, chyba że jest to jedyne źródło ogrzewania. Taki zakaz obowiązuje między innymi w Rzeszowie, Gdańsku, Poznaniu czy we Wrocławiu. W Krakowie nie można palić w kominkach drewnem i węglem, a w Warszawie – węglem.

Czytaj więcej

Jakim drewnem nie wolno palić w kominku? Uchwały antysmogowe stawiają sprawę jasno

Jakie wymagania muszą spełniać kominki?

Wymagania dotyczące „miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń”, czyli między innymi kominków (mowa o kominkach z otwartą i zamkniętą komorą spalania, a także kominków z zamkniętą komorą spalania, do których wykorzystywany jest pellet), zawarte są w Rozporządzeniu Komisji (UE) 2015/1185 z dnia 24 kwietnia 2015 roku w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla miejscowych ogrzewaczy pomieszczeń na paliwo stałe.

Zgodnie z rozporządzeniem od 1 stycznia 2022 roku miejscowe ogrzewacze pomieszczeń na paliwo stałe muszą spełniać następujące wymogi dotyczące efektywności energetycznej:

  • sezonowa efektywność energetyczna ogrzewania pomieszczeń kominkami z otwartą komorą spalania nie może być niższa niż 30 proc.;
  • sezonowa efektywność energetyczna ogrzewania pomieszczeń kominkami na paliwo stałe z zamkniętą komorą spalania (w których paliwem stałem jest inne drewno niż prasowane w formie pelletów) nie może być niższa niż 65 proc.;
  • sezonowa efektywność energetyczna ogrzewania pomieszczeń kominkami na paliwo stałe z zamkniętą komorą spalania (w których wykorzystuje się drewno prasowane w formie pelletów) nie może być niższa niż 79 proc.

Od wskazanej daty konieczne jest także osiąganie następujących wartości emisji cząstek stałych (PM):

  • emisje PM z kominków z otwartą komorą spalania nie mogą przekraczać 50 mg/m3 przy 13 proc. O2 lub 6 g/kg suchej masy – w zależności od wybranej metody pomiaru;
  • emisje PM z kominków na paliwo stałe z zamkniętą komorą, w których używa się paliwa innego niż pellet, nie przekraczają 40 mg/m3 przy 13 proc. O2 lub 5 g/kg suchej masy – w zależności od wybranej metody pomiaru;
  • emisje PM z kominków na paliwo stałe z zamkniętą komorą spalania, które wykorzystują pellet, nie mogą przekraczać 20 mg/m3 przy 13 proc. O2 lub 2,5 g/kg suchej masy – w zależności od wybranej metody pomiaru.

Czytaj więcej

Ceny drewna kominkowego październik 2024. Co trzeba wiedzieć przed zakupem? Poradnik

Od 1 stycznia 2022 roku określone są również emisje organicznych związków gazowych (OGC):

  • emisje OGC w przypadku kominków z otwartą komorą spalania oraz z zamkniętą komorą spalania na paliwo stałe inne niż drewno prasowane w formie pelletów nie mogą przekroczyć 120 mgC/m3 przy 13 proc. O2;
  • emisje OGC z kominków na paliwo stałe z zamkniętą komorą spalania, w których wykorzystuje się drewno prasowane w formie pelletów, nie mogą przekroczyć 60 mgC/m3 przy 13 proc. O2.

W przypadku emisji (CO) od 1 stycznia 2022 roku mowa o następujących wartościach:

  • emisje CO z kominków na paliwo stałe z otwartą komorą spalania nie mogą przekroczyć 2000 mg/m3 przy 13 proc. O2;
  • emisje CO z kominków na paliwo stałe z zamkniętą komorą spalania (paliwo inne niż pellet) nie mogą przekroczyć 1500 mg/m3 przy 13 proc. O2;
  • emisje CO z kominków na paliwo stałe z zamkniętą komorą spalania (na pellet) nie mogą przekroczyć 300 mg/m3 przy 13 proc. O2.

Rozporządzenie określa również normy emisji tlenków azotu (Nox):

  • emisje NOx z kominków na paliwo stałe z otwartą komorą spalania oraz z zamkniętą komorą spalania i z kuchenek wykorzystujących biomasę nie mogą przekroczyć 200 mg/m3 wyrażanych jako NO2 przy 13 proc. O2;
  • emisje NOx z kominków na paliwo stałe z otwartą komorą spalania, na paliwo stałe z zamkniętą komorą spalania i z kuchenek wykorzystujących paliwo kopalne stałe, nie może przekroczyć 300 mg/m3 wyrażanych jako NO2 przy 13 proc. O2.

Czytaj więcej

Nowe zasady sprzedaży drewna od 2025 r. Mają zapobiec „szalonemu eksportowi”

Kominki w Polsce: Co mówią uchwały antysmogowe?

Uchwały antysmogowe obowiązują w 14 województwach. Konieczne jest zapoznanie się z tymi, które dotyczą miejsca położenia nieruchomości i sprawdzenie, czy kominki są zgodne w przepisami.

Przykładowo w województwie dolnośląskim (nie uwzględniając Wrocławia i uzdrowisk) kominków, które nie spełniają wymagań ekoprojektu, można było używać tylko do 1 lipca 2024 roku – po tej dacie jest to już niezgodne z prawem. W tym przypadku należy albo wymienić kominek na nowy, albo zainstalować elektrofiltr, czyli urządzenie, które redukuje emisję pyłu do poziomów, które są ustalone w ekoprojekcie. Od 1 lipca 2018 roku obowiązuje również stosowanie w kominkach drewna suchego, czyli takiego, którego wilgotność nie może przekraczać 20 proc.

W samym Wrocławiu korzystać można jedynie z kominków rekreacyjnych, czyli takich, które nie są podstawowym źródłem ciepła w lokalu i użytkuje się je od czasu do czasu. Od 1 stycznia 2018 roku muszą one spełniać wymogi emisyjności cząstek stałych. Taki kominek nie może także rozprowadzać ciepła po lokalu do innych pomieszczeń.

Z kolei w województwie małopolskim (jednak poza Krakowem) od 1 lipca 2017 roku zarówno nowo instalowane, jak i wymieniane kominki w istniejących budynkach musiały spełniać wymagania ekoprojektu. Od 1 maja 2024 roku natomiast można używać tylko takich kominków, które są zgodne z ekoprojektem lub których sprawność cieplna wynosi co najmniej 80 proc. Stare urządzenia należało wymienić lub wyposażyć w odpowiedni filtr redukujący emisję pyłu.

Czytaj więcej

Posiadaczy starych kominków czeka kara lub wymiana. Terminy zależą od województwa

Natomiast w Wielkopolsce do 1 stycznia 2026 roku miejscowe ogrzewacze pomieszczeń, takie jak na przykład kominki, które zostały zainstalowane przed wejściem w życie uchwały antysmogowej i nie spełniają norm, muszą zostać wymienione.

Co czeka właścicieli kominków, którzy nie dostosują się do zmian?

Na osoby, które będą używać kominków niespełniających norm zawartych w ekoprojekcie i uchwałach antysmogowych, może zostać nałożony mandat w wysokości do 500 zł lub kara grzywny, która może wynieść do 5000 zł.

Wymiana kominków: Czy możliwe dofinansowanie?

Przy konieczności wymiany kominka na nowy, można skorzystać z dofinansowania. Portal money.pl przywołuje wyjaśnienia Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotyczące dofinansowania do wymiany urządzeń grzewczych w ramach programu „Czyste powietrze”. NFOŚiGW podkreśla, że aby uzyskać takie wsparcie, konieczne jest zapewnienie, iż po wymianie instalacji na nowoczesną, wszystkie urządzenia grzewcze w budynku będą zgodne z przepisami (między innymi uchwał antysmogowych).

Czy stare kominki trzeba wyburzać?

Nie jest konieczne wyburzanie starych kominków, które nie spełniają norm. Można z nich po prostu nie korzystać, jeśli jednak właściciel zdecyduje się dalej go eksploatować, konieczne jest wyposażenie go w odpowiedni filtr, który zredukuje emisję pyłów.

Od 1 stycznia 2022 roku obowiązują postanowienia ekoprojektu, czyli unijnej dyrektywy, która dotyczy wymagań związanych z emisyjnością urządzeń grzewczych, w tym między innymi kominków. Zgodnie z przepisami konieczne jest dostosowanie kominków do nowych regulacji – w przeciwnym razie można liczyć się z karą finansową.

Z kolei uchwały antysmogowe, które do tej pory obowiązują w 14 z 16 województw, doprecyzowują, jak i do kiedy używać można instalacji grzewczych w nieruchomościach. Określają między innymi, do kiedy należy wymienić kominek, dostosować go do wymagań lub kiedy nie powinno się w ogóle z niego korzystać.

Pozostało 93% artykułu
W sądzie i w urzędzie
Ile osób w Polsce nosi moje nazwisko? Możesz to sprawdzić w kilka minut
Zdrowie
Dodatkowe opłaty w szpitalach. Za co pacjent musi sam zapłacić?
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Prawo drogowe
Kierowcy łatwiej stracą prawo jazdy, młodzi z limietem prędkości. Rząd ujawnił projekt
Materiał Promocyjny
Big data pomaga budować skuteczne strategie
Prawo rodzinne
Sąd Najwyższy: Żona zrobiła większą karierę. Mąż nie dostanie mniej po rozwodzie
Materiał Promocyjny
Seat to historia i doświadczenie, Cupra to nowoczesność i emocje