W tej chwili w Polsce na terenie 14 z 16 województw obowiązują lokalne uchwały antysmogowe (uchwał nie mają województwa: podlaskie i warmińsko-mazurskie). Większość z uchwał wprowadza zakaz używania niektórych paliw stałych (wyjątkiem jest woj. lubuskie, w żadnej z trzech tamtejszych uchwał nie ma tego typu zapisu, uchwały odnoszą się tylko do urządzeń grzewczych). Na liście zabronionych paliw jest m.in. drewno o wilgotności powyżej 20 proc.
Czym nie można palić w piecach i kominkach?
Lista paliw stałych objętych zakazami obejmuje najczęściej:
- węgiel brunatny oraz pochodne paliw tworzonych z jego wykorzystaniem;
- muły i flotokoncentraty węglowe oraz mieszanki stworzone z ich wykorzystaniem;
- paliwa, w których udział masowy węgla o małym uziarnieniu wynosi więcej niż 15 proc. (miał węglowy); w uchwałach antysmogowych najczęściej jest mowa o uziarnieniu poniżej 3 mm;
- drewna (biomasy stałej) o wilgotność przekraczającej 20 proc.
Czytaj więcej
Metr sześcienny (kubik) drewna kominkowego sezonowanego lub suszonego komorowo w składach drewna...
Kiedy drewno ma wilgotność niższą niż 20 proc.?
Drewno tuż po ścięciu i połupaniu nie nadaje się do palenia, przede wszystkim ze względu na wysoki poziom wilgotności. Dlatego należy poddać je sezonowaniu, czyli suszeniu w odpowiednich warunkach. Przyjmuje się, że minimalny okres suszenia to rok. W niektórych wytycznych mowa o tym, że drewno powinno być sezonowane co najmniej dwa lata – dopiero wtedy można mieć pewność, że jego wilgotność nie będzie wyższa niż 20 proc. Tempo suszenia drewna zależy m.in. od jego gatunku (drewno twarde, z drzew takich jak dąb czy buk, schnie dłużej). Znaczenie mają również warunki, w jakich drewno jest sezonowane.