Ministerstwo Rozwoju i Technologii przekazało „Rzeczpospolitej”, że trwają prace legislacyjne dotyczące zmiany przepisów tzw. specustawy mieszkaniowej w zakresie minimalnego współczynnika liczby miejsc postojowych przewidzianych do realizacji w ramach inwestycji mieszkaniowej. Proponowane rozwiązania zostaną poddane konsultacjom publicznym i opiniowaniu w trakcie procesu legislacyjnego.
Wymóg miejsc parkingowych blokuje budowę mieszkań
Od maja 2023 r. deweloperzy realizujący inwestycje mieszkaniowe na podstawie tzw. specustawy mieszkaniowej są zobowiązani do wyznaczania co najmniej 1,5 miejsca parkingowego na mieszkanie lub jednego miejsca w obszarze zabudowy śródmiejskiej. Jak wskazywali, ważny jest powrót do wyznaczania miejsc parkingowych przez gminy, ponieważ nie zawsze jest wymaganych tyle miejsc, co w przepisach, a to blokuje realizacje inwestycji.
Czytaj więcej
Deweloperzy nie chcą wymogu wystarczającej liczby miejsc parkingowych przy inwestycjach mieszkaniowych. Mamy więc wrócić do obyczajów rodem z PRL? W XXI wieku? Deweloperzy pewnie by tego chcieli. Ja nie. Bo czuję wstręt do komunałek. I patodeweloperki.
Patryk Kozierkiewicz z Polskiego Związku Firm Deweloperskich, z którym rozmawiamy, uczestniczył w spotkaniu organizowanym przez ministerstwo, podczas którego minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman oraz sekretarze stanu Waldemar Sługocki i Jacek Tomczak zadeklarowali powrót do przepisów sprzed maja 2023 r. Przedstawiciel PZFD Patryk Kozierkiewicz zwraca uwagę, że po wejściu w życie proponowanej nowelizacji odblokowanych zostanie kilkadziesiąt projektów, dzięki którym powstanie kilkadziesiąt tysięcy mieszkań. Jak zauważa, wskutek zmian w przepisach w maju 2023 r. zablokowano inwestycje powstające na bazie założeń specustawy mieszkaniowej.
Czytaj więcej
Półtora stanowiska parkingowego ma przypadać na mieszkanie w powstających osiedlach.